Ndërkombëtarët e Marokut ishin në shënjestër ndërsa Los Nervionenses vazhdoi formën e tyre të ashpër kundër skuadrës së Jose Bordalas

Sevilla mposhti Getafe 3-0 në të shtunën në ndeshjen spanjolle për top fluturimet me ndërkombëtarët e Marokut Munir El Haddadi dhe Youssef En-Nesyri midis golashënuesve.

Los Nervionenses erdhi në prag të gjashtë fitoreve radhazi në të gjitha garat me rezultatin e tyre të fundit një triumf 1-0 ndaj Almeria në një ndeshje të Copa del Rey.

Në një takim të ashpër të kontestuar, nikoqirët patën mundësinë e parë vetëm tre minuta në lojë përmes Suso i cili goditi markën e tij të shënuar nga portieri Ruben Yanez. Pak minuta më vonë, ata patën një shans tjetër por zilja e pasme e Lucas Ocampos në shtyllën e afërt nga një goditje këndi për pak humbi qëllimin.

Në mes të pjesës së parë, Getafe iu prezantua shansi i parë për të kaluar në avantazh, por goditja me kokë e Nemanja Maksimovic nga krosimi i Damien Suarez doli larg.

Në minutën e 35-të, portieri Yanez grushtoi një krosim të Joan Jordan por i ra një Ocampo të pashënuar, i cili goditi brenda rrjetës. Sidoqoftë, VAR anuloi golin pasi sulmuesi argjentinas u gjykua se kishte trajtuar topin.

Të dy skuadrat dolën më të forta në pjesën e dytë, megjithëse, Getafe u zvogëlua nga një person pasi Tjen ndërkombëtar Djene u dha urdhrat e marshimit në minutën e 54 për një sfidë të tmerrshme në Ocampos.

Në minutën e 67-të, Sevilla kaloi në epërsi përmes zëvendësuesit El Haddadi, i cili kaloi në fund të një topi të shkëlqyeshëm nga Jordan dhe bëri topin në shtëpi.

Zëvendësuesi i Ocampos Alejandro Gomez dyfishoi epërsinë për ekipin e Julen Lopetegui në minutën e 87 – duke shënuar golin e tij të parë për klubin me një bukuri prej 25 oborresh.

Dy minuta më vonë, En-Nesyri vulosi fitoren pasi ai rrumbullakosi portierin për golin e tij të 13-të në LaLiga në 21 ndeshje të luajtura deri më tani në sezonin në vazhdim.

Ashtu si En-Nesyri, portieri i tij bashkëkombas Yassine Bounou ishte në veprim nga fillimi në fund ndërsa Sevilla zgjati serinë e tyre të fitoreve në shtatë ndeshje.

Për ekipin vizitues, mbrojtësi kamerunas Allan Nyom dhe mbrojtësi marokenë i huazuar nga Villarreal luajtën të 90 minutat.

Sevilla është e treta në regjistër që ka grumbulluar 42 pikë nga 21 ndeshje – tetë pikë prapa udhëheqësit Atletico Madrid, ndërsa Getafe është i 12-ti me 24 pikë nga i njëjti numër i jashtëm. Ata do të ndeshen me Barcelonën në gjysmëfinalen e së Mërkurës në Copa del Rey.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu