Liverpool raportohet se po shqyrton mundësinë e një sulmi tjetër të janarit në Red Bull Salzburg – këtë herë për një mbrojtës mbresëlënës qendror.

Dymbëdhjetë muaj më parë, Liverpool bëri spërkatjen e vetme serioze të dritares së dimrit duke sjellë Takumi Minamino nga pala austriake.

Këtë herë, Jurgen Klopp gjoja po hedh shikime admiruese ndaj ish-shokut të tij të skuadrës Maximilian Wober.

22-vjeçari është nënshkrimi më i shtrenjtë i Bundesligës Austriake. Kjo pasi Salzburg pagoi 11 milion £ Sevilla në verën e 2019 për ta kthyer atë në atdheun e tij.

Wober është kontraktuar me Salzburg deri në verën e vitit 2024. Kjo, megjithatë, nuk ka gjasa të pengojë Liverpoolin me anën austriake që tregon se janë të gatshëm të shkarkojnë disa nga talentet e tyre më të mirë.

Erling Haaland dhe të lartpërmendurat Minamino të gjithë janë çmuar për tarifa relativisht modeste në kohët e fundit.

Por duket se largimet e tyre nuk do të përfundojnë këtu. Kampionët austriakë kanë shitur tashmë Dominik Szoboszlai këtë muaj.

Dhe ai me sa duket nuk do të jetë i fundit me Wober gjithashtu një vëmendje komanduese.

Lidhjet për në Uober janë shfaqur përmes Eurosport, i cili shprehet se Klopp e pëlqen shumë mbrojtësin. Sipas artikullit, ata thonë se Wober do të “vijë në shqyrtim” nëse Liverpool vendos të nënshkruajë një mbrojtës këtë muaj.

Sven Botman i Lille dhe David Carmo i Braga sugjerohen gjithashtu si objektiva të mundshëm. Liverpool, me sa duket, po kërkon vetëm të shpenzojë një tarifë modeste për një mbrojtës të ri. Kjo do të thotë që llojet e Dayot Upamecano – të vlerësuar në kllapa 50 milion € – nuk ka gjasa të jenë në shënjestër.


Abonohuni falas në gazetën ditore të TEAMtalk


Klopp ulet në gardh mbi objektivat e janarit

Klopp, ndërkohë, ka minimizuar gjasat që ai do të përdorë afatin kalimtar të janarit për të lehtësuar problemet e tij në mbrojtjen qendrore – por hodhi sugjerimin më të vogël që ai mund të shikonte për të shpenzuar.

Sidoqoftë, pohimi i Klopp “jo të gjitha klubet kanë para të vërteta” dhe “duke bërë” diçka “nuk ka kuptim” sugjeron që shefi i Reds është i lumtur të vazhdojë me opsionet që ka në dispozicion. Kjo do të thotë, nëse nuk paraqitet një mundësi e praruar.

Ish mbrojtësi i Liverpool, Jamie Carragher tha se ishte “kryesorja” që ata nënshkruan një qendër mbrojtës këtë muaj.

Klopp, megjithatë, ngurron të shpenzojë vetëm për hir të saj.

“Ne kemi zgjidhje në skuadër padyshim, por ne luftuam akoma me lëndime,” tha Klopp.

“Për pjesën më të madhe të kohës me pozicion në pjesën e qendrës. Mund të ndodhë kështu kur fillon dhe nuk ndalet.

“Pra, ne kemi zgjidhje në skuadër, dhe nëse mundemi, ose nëse do të bëjmë diçka në dimër, thjesht nuk e di.

“Isshtë një dritare transferimi shumë e vështirë siç mund ta imagjinoni. Jo të gjitha klubet kanë para të vërteta.

Klopp.Liverpool.TEAMtalk

“Të bësh diçka nuk ka kuptim. Të bësh gjënë e duhur ka kuptim. Deri më tani na ka pëlqyer vërtet ajo që kemi bërë.

“Më pëlqente Nat (në barazimin e mërkurën pa gola në Newcastle).

“Ai është një djalë i zgjuar dhe di për aftësinë e tij dhe po e përdor atë dhe bën punën dhe na ndihmoi shumë.

“Ne kemi tre pjesë të qendrës dhe nëse Rhys do të kishte luajtur Nat nuk do të kishte luajtur për pesë ose gjashtë javë. Ai kishte nevojë ta nxirrte këtë nga sistemi i tij. “

LEXO MË SHUMË ~ Euro Paper Talk: Klopp bën Liverpool planin për playmaker të Amerikës së Jugut

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu