Adoleshenti i talentuar nigerian do të vazhdojë zhvillimin e tij në Evropë pasi u bashkua me veshjen e kategorisë së dytë portugeze

FC Vizela ka konfirmuar nënshkrimin e të riut nigerian Emmanuel Adeyemo nga Tripple 44 Academy.

18-vjeçari do të qëndrojë në Estadio do Futebol Clube de Vizela deri në 2024 pasi ka nënshkruar një marrëveshje katër-vjeçare me veshjen e divizionit të dytë Portugez për një tarifë të pazbuluar.

Adeyemo kishte qenë në radarin e Vizela që nga fillimi i një turneu stërvitor në divizionin elitar suedez të BK Hacken në 2018.

Shefi i Tripple 44 Samuel Olatunji-Okuku konfirmoi këtë zhvillim për Goal, ndërsa shpjegoi pse akademia e tij u vendos për Vizela pavarësisht ofertave nga Porto midis klubeve të tjera.

“Gjithçka është rregulluar dhe Emmanuel Adeyemo tani është një lojtar i klubit portugez FC Vizela,” i tha Olatunji-Okuku Qëllimi

“Vizela e vuri re atë pothuajse në të njëjtën kohë kur FC Porto erdhi duke thirrur, megjithatë, ne arritëm në përfundimin se ai do të bashkohej me të parin ku do të merrte kohë të rregullt për të luajtur që do të shpejtojë zhvillimin e tij.

“Gjithashtu, atyre iu desh të prisnin për gati një vit që Emmanuel të merrte një leje pune dhe kjo të tregon se sa e donin atë.”

Në të njëjtën mënyrë, menaxheri Carlos Cunha mendon se shtimi i të riut do të shtojë më shumë kafshime në ekipin e tij për shkak të cilësive të tij “të jashtëzakonshme”.

“Emma është pa dyshim një shtesë e shkëlqyeshme në këtë ekip për shkak të atributeve të jashtëzakonshme,” tha Cunha për Goal.

“Përveç gjatësisë së tij, ai është shumë i fortë, i lëvizshëm dhe mburret me një aftësi të pazakontë për të kaluar përpara pavarësisht. Ky është një aspekt që më pëlqen në lojën e tij

“Ai e lexon shumë mirë lojën duke mos harruar faktin se është një djalë shumë punëtor. Unë pres që të punoj me të, si dhe me shokët e tij të rinj ”.

Me këtë lëvizje, Adeyemo bashkohet me ish Nigeria Ylli U17 dhe U20 Musa Yahaya në skuadër që mburret me disa lojtarë afrikanë si Hugues Evrard (Cote d’Ivoire), Mohamed Aidara (Cote d’Ivoire), Richard Ofori (Gana), Ericson Silva (Cape Verde), Koffi Kouao (Cote d’Ivoire), Emmanuel Oti (Gana) dhe Emmanuel Cann (Gana).

Ai nuk ka gjasa të bëjë debutimin e tij kur ekipi i tij udhëton në Campo do Cevadeiro për ndeshjen e së martës në kampionat kundër Vilafranquense.

Të pamposhtur në shtatë ndeshjet e tyre të fundit në kampionat, Vizela është e katërta në Segunda Liga pasi ka fituar 28 pikë nga 16 ndeshje deri më tani në fushatën 2020-21.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu