Kandidati presidencial i Barcelonës, Victor Font ka pohuar se ekipi duhet të ndjekë një lëvizje për qendërmbrojtësin e Manchester Cityt Eric Garcia këtë muaj pasi mbrojtësi gjoja ka premtuar të luajë pa pagë deri në fund të sezonit.

Kontrata e Garcia me City do të skadojë në fund të fushatës aktuale dhe ai e ka bërë të qartë se ai nuk do të nënshkruajë një të re. Ai synon të transferohet te Barcelona, ​​por City ka qenë gjithmonë hezitues për të shitur, pavarësisht nga rreziku financiar.

Eric Garcia
Garcia është gati të lejojë që kontrata e tij të skadojë | Imazhe Sportive Cilësore / Getty Images

Vendimi nëse do të nënshkruajë Garcia këtë muaj u la tre kandidatëve për president – Joan Laporta, Toni Freixa dhe Victor Font – por treshja nuk mund të pajtoheshin në lëvizje dhe tani Garcia duket se do të bashkohet me një transferim falas në verë.

Font ishte fuqimisht në favor të zbarkimit të Garcia dhe ai kohët e fundit mbajti një konferencë për shtyp për të nxitur shokët e tij kandidatë të rishikonin qëndrimet e tyre.

“Eric García është gati të bëjë një përpjekje [to leave City this month] dhe të mos paguheni këtë sezon, ”tha Font (përmes Kohet)

“Lëvizjet që kemi bërë na bëjnë të kuptojmë se nënshkrimi i Eric García është i mundur tani, klubi mund ta menaxhojë atë financiarisht. Ronald Koeman dhe struktura jonë sportive e konsiderojnë nënshkrimin e tij themelor për të aspiruar për të fituar tituj këtë sezon. Kështu që ne i kërkojmë komitetit menaxhues të nënshkruajë Eric këtë javë.

Ronald Koeman
Koeman kishte kërkuar një tjetër mbrojtës qendror në janar | Imazhe Sporti Cilësore / Imazhe Getty

“Pse nuk e nënshkruaj atë? Nëse ai është gati të mos paguhet këtë sezon … City do të pranojë 3 milion € plus variablat. Ndikimi në llogari këtë sezon do të ishte 230,000 € në amortizim. Si ta motivojmë Koeman nëse e vetmja kërkesë që ai ka bërë refuzohet? ”

Fatkeqësisht për Font, Laporta shpejt u kundërpërgjigj dhe këmbënguli që mendja e tij të ishte e vendosur për situatën.

“Pasi kam parë situatën ekonomike të klubit, unë mbetem në pozicionin tim. Kandidatët nuk kanë fuqinë t’i tregojnë Bordit Drejtues gjëra që nuk mund t’i bëjë.

“Nëse një lojtar dëshiron të vijë këtu, ai duhet ta provojë atë. Nëse ai vjen falas në qershor, nuk e di pse duhet t’i japim para një klubi që është konkurrenti ynë. Tani ne po flasim për shuma që janë tani ndryshe, por në fund të fundit do të ishte të paguanim para për një lojtar që në qershor do të ishte falas. Ne do të presim deri në qershor dhe pastaj do të flasim “.

FBL-ESP-BARCELONA-ZGJEDHJE
Laporta nuk dëshiron të paguajë për Garcia | LLUIS GENE / Getty Images

Vendosmëria e Laporta për të shmangur pagimin e Garcia arriti kulmin në një letër me forcë drejtuar presidentit të përkohshëm Carles Tusquets, duke e paralajmëruar atë të mos merrte ndonjë vendim që mund të ndikonte negativisht në fituesin e zgjedhjeve të Marsit, por Radio Katalunja vini re se Tusquets ka reaguar.

Në letrën e tij, Tusquets akuzoi Laporta për kërcënimin e tij jo më pak se pesë herë, dhe ai i kërkoi presidentit që shpresonte të mbante gojën mbyllur deri në zgjedhjet e 7 Marsit.

Për më shumë ngaTom Gott, ndiqeni atëCicëroj!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu