Këtu është një ide revolucionare – Borussia Dortmund është shumë, shumë ekip më i mirë kur Erling Haaland është në fushë.

Në të vërtetë, kjo nuk është kaq thelbësore, apo jo? Rritja në fatin e tyre mund të ketë të bëjë me largimin e pashmangshëm të Lucien Favre nga Dortmund, por ndoshta ka shumë më tepër të bëjë me kthimin e Ivan Drago – më vjen keq, Haaland – në formacionin startues.

Reagimi i Ivan Drago GIF - Gjeni dhe Ndani në GIPHY

Makineria norvegjeze kishte humbur katër ndeshjet e mëparshme të Der BVB me një dëmtim të muskujve, por ai u kthye të përballej me Wolfsburg, duke ndihmuar ekipin e tij në një fitore 2-0. Megjithatë, kjo fitore inkurajuese do të kishte pak për shpresat e titullit të Dortmundit, nëse nuk mund të shkojnë në RB Leipzig të Shtunën dhe të fitojnë një rezultat pozitiv.

Dhe mirë, ata vetëm shkuan dhe fshinë tre pikë masive, apo jo? Ishte një performancë e një ekipi që nuk e ndjente më peshën e një menaxheri nën presion mbi shpatullat e tyre, pasi ata u kthyen në një paraqitje të pa karakterizuar, por tipike ngazëllyese në një fitore 3-1 ndaj shokëve të tyre të shpresës për titull.

Në zemër të tij, ishte ai njeri Haaland. Manchester United shënjestra Jadon Sancho u dha mysafirëve epërsinë në minutën e 55: të, duke dërguar me qetësi topin brenda shtyllës. Ai u kthye furnizues për golin e dytë, por gjithë gjaku dhe djersa erdhën nga Haaland – lotët i përkisnin Leipzig.

Duke marrë topin brenda në gjysmën e tij, Haaland nxori në mënyrë instinktive një mesfushor të Leipzig nga rruga e tij me një lëvizje të ijëve dhe u nis për në një mision me një njeri në fushë. I rrethuar nga tre lojtarë, ai prodhoi disa lëvizje magjike për këmbët, u hodh në mes të trajtimeve të mushkërive dhe më pas rrëshqiti përpara.

Edhe një herë, një trekëndësh tjetër i lojtarëve të Leipzig rrethoi 20-vjeçarin, por këtë herë, ai priti, priti dhe priti edhe pak, para se të hapte topin në krahun e majtë, ku Sancho qëndronte i pashënuar.

Sancho vonoi kryqëzimin e tij, duke i dhënë Haaland vetëm kohën e mjaftueshme për të përfunduar udhëtimin e tij në shkopin e pasmë, ku ai më pas mundësoi në shtëpi një goditje të fortë me kokë nga krosi delikat i krahut.

Ndjesia norvegjeze ishte gjithashtu e gatshme për të vënë Leipzig në shtrat, duke parashikuar vrapimin e Sanços në fushë, duke fjetur dhe duke u zgjatur si një adoleshent me kapuç jashtë një licence jashtë, përpara se të nisej me shpejtësi të rrufeshme për të fantazmuar pas një qendërmbrojtësi të habitur.

Leipzig mund të shikonte vetëm kur Haaland mbërthente topin nga hunda e portierit, bëri një prekje për ta vizituar dhe më pas goditi topin në një rrjetë të zbrazët.

Hiri, prirja dhe fuqia u mbështollën në dy kapëse të vogla veprimi. Ishte gjithçka që i kishte munguar lojës së Dortmund gjatë javëve të fundit.

Prania e Haaland tmerron mbrojtjet, madje edhe linjat e prapambetura që u përkasin skuadrave më të mira në Evropë. Ai i lejon shokët e tij të ekipit të shijojnë shumë më shumë kohë në top, pasi ai vepron si një magnet për shënuesit e ngurtësuar, duke u përpjekur me dëshpërim të gjejë ndërprerësin e vrasjes për të ndaluar këtë robot shkatërrues. Asnjë fat i tillë akoma.

Ishte një fitore vendimtare për Dortmund, të cilët kanë mbyllur hendekun në të tre ekipet mbi ta gjatë javës së kaluar apo më shumë. Tani vetëm pesë pikë larg Bayern, tre prapa Leipzig dhe një larg Bayer Leverkusen, Haaland do të ëndërrojë për lavdinë e papritur të titullit, në maj.

Nga ana tjetër, shokët e ekipit të Haaland do ta ëndërrojnë atë.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu