Leicester City u mbajt në barazim 1-1 nga Everton në Goodison Park dhe mohoi shansin për të shkuar në nivelin e përbashkët në pikët me Manchester City që kryesonte tabelën.

Pasi zvarritet në interval, Leicester barazoi në mes të periudhës së dytë dhe dukej e mundshme që të vazhdonte dhe ta fitonte atë.

Sidoqoftë zotërimi i tyre nuk rezultoi fitues pasi u desh të pranonin një pikë.

Leicester ishin në krye në fazat e hershme, duke shtyrë përpara dhe duke shkaktuar probleme për mbrojtjen e Everton.

James Maddison dhe Harvey Barnes në veçanti dukeshin kërcënues dhe të dy provuan fatin e tyre në minutat e para, por nuk mundën të shqetësonin Jordan Pickford.

Por Everton arriti të përballonte presionin dhe mund të kishte kaluar përpara në minutën e 15-të me anë të Richarlison pasi u mor nga një krosim i shkëlqyeshëm nga Lucas Digne, por goditja e tij me kokë u grushtua për një goditje nga këndi.

Kasper Schmeichel u detyrua të shënojë me lehtësi këndin që rezultoi me Yerry Mina në pritje të kokës me kokë.

Veprimi u bë disi më pas, dhe asnjëra palë nuk kishte arritur një përpjekje për në shënjestër kur afërsia e gjysmës së orës u afrua me lojën që akoma të shpërthente në jetë.

James Rodriguez shënon golin e Everton TEAMtalk

Megjithatë, James Rodriguez shpejt e ndryshoi atë ndërsa hapi rezultatin me një përpjekje fantastike nga jashtë zonës. Pasi kishte parë kryqëzimin e tij të prerë nga Wesley Fofana, kolumbiani mori topin e lirë përpara mbrojtësit të Leicester dhe drejtoi goditjen e tij me këmbë të djathtë në shtyllë.

Dhelprat morën një goditje tjetër pak para gjysmës së kohës kur Wilfred Ndidi, i cili ka luftuar gjatë gjithë sezonit me lëndime, u detyrua të largohej nga fusha me atë që dukej të ishte problem.

Ashtu si pjesa e parë, Leicester filloi periudhën e dytë në këmbën e përparme. Por pa Jamie Vardy, i cili aktualisht është jashtë i plagosur, ata janë dukshëm më pak të rrezikshëm në sulm dhe janë trajtuar në mënyrë të qetë.

Puna e mirë nga Barnes e detyroi Pickford të priste një pasim në rrugën e James Justin, dhe mbrojtësi duhej të kishte bërë më mirë në fund, por e shtyu topin jashtë shtyllës.

Brendan Rodgers Anëtarët ishin në gjendje të mbanin presionin e tyre megjithëse, me sa duket Everton ishte i kënaqur të mbante atë që kishin.

Ishte një strategji e rrezikshme nga ana e nikoqirëve, të cilët ranë gjithnjë e më shumë mbrapa dhe ftuan presion mbi qëllimin e tyre.

Ayoze Perez hapi një krosim në fytyrën e golit, por asnjë lojtar i Leicester nuk ishte në dispozicion për të përdorur prekjen e fundit, para, Maddison goditi një goditje të lirë në mur pak para se ora të godiste 60 minuta.

Por pasi trokiti në derë për kaq shumë kohë, Leicester gjeti përfundimisht një barazim në minutën e 67-të me anë të Youri Tielemans, i cili përfitoi nga një portier i dobët nga Pickford kur goditja e tij e ulët nga 18-jard u shty në shtyllë dhe në neto.

Jordan Pickford Everton TEAMtalk

Pasi u ul për pjesën më të madhe të pjesës së dytë, Everton e kishte të vështirë të kthente tryezat ndaj kundërshtarëve të tyre dhe tani ishin mbështetur në territorin e tyre. Pickford u shëruan për të ndaluar nga një tjetër goditje e Maddison, por nikoqirët dukeshin të dëshpëruar për bilbilin e fundit në 15 minuta kohë.

Kjo ndjenjë u forcua vetëm kur Cengiz Under pothuajse e shtyu ekipin e tij përpara, vetëm për një devijim të lig për të marrë topin pak larg nga shtylla me këmbë të gabuara të Pickford.

Shansi i parë i vërtetë i Everton për pjesën e dytë nuk erdhi deri në minutën e 82-të, por golashënuesi Rodriguez nuk mund të përsëriste golin e tij të hershëm ndërsa goditi një goditje të lartë dhe të lartë të portës.

Richarlison gjithashtu goditi me kokë nga një qoshe ndërsa njerëzit e Carlo Ancelotti filluan të përdorin kundërsulmin përpara se Dominic Calvert-Lewin të humbasë gjithashtu një mundësi të lavdishme për ta vjedhur atë në minutën e 89-të.

Michael Keane bëri një bllokim të rëndësishëm gjatë kohës së shtuar për të mohuar Maddison nga një distancë e afërt për të siguruar që ndeshja të përfundojë 1-1 dhe pikët të ndahen në Merseyside.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu