Everton ka përfunduar nënshkrimin e sulmuesit të Bournemouth, Josh King me një marrëveshje gjashtë-mujore për një tarifë nominale.

29-vjeçari është jashtë kontratës në Vitality Stadium këtë verë dhe u lidh për herë të parë me një largim nga bregu i jugut shumë më parë si verën e kaluar.

West Ham ishin pala kryesore e interesuar atëherë, dhe megjithëse David Moyes mbajti një interes në nënshkrimin e Norvegjezit, ai vendosi kundër sjelljes së Kingut në stadiumin e Londrës në favor të sjelljes së Jesse Lingard në klub si huazim nga Manchester United në janar. Thoughtshtë menduar gjithashtu se kërkesat e larta për paga mund të kenë shkatërruar çdo mundësi për të lëvizur në skajin lindor.

Everton i Carlo Ancelotti pastaj u shfaq së bashku Fulham dhe Southampton si pretendentë surprizë për të nënshkruar King në ditën e caktuar, dhe pasi një numër raportesh të kundërta pretenduan të dinin se ku qëndronte e ardhmja e tij, janë Toffees ata që kanë fituar garën për firmën e tij.

Në të vërtetë, Ancelotti besohet të ketë qenë faktori vendimtar për King, me atë të Athletic David Ornstein duke raportuar se italiani personalisht e bindi norvegjezin se ishte pjesë e planeve të tij.

King tani ka deri në fund të fushatës aktuale për të bindur hierarkinë Italiane dhe Toffees se ai është i denjë për një magji më të gjatë në Merseyside.

Callum Wilson, Joshua King
King krijoi një partneritet të mirë me Callum Wilson | Alex Pantling / Getty Images

Më parë gjatë ditës, Cenk Tosun u lejua të largohej nga Merseyside dhe të kthehej në shtëpi për në Besiktas, duke u larguar Everton në nevojë urgjente për një mundësi tjetër goditëse për të lehtësuar barrën e shënimit të Dominic Calvert-Lewin. Edhe pse King nuk ka arritur të gjejë pjesën e prapme të rrjetës për Bournemouth në Kampionatin e këtij sezoni, ai ka origjinë të mëparshme të Premier League pasi shënoi 48 herë në topin e parë.

Sezoni i tij më i mirë deri më tani erdhi gjatë 2016/17, kur bartja e tij me 16 gola ishte e mjaftueshme për të ndihmuar Bournemouth të përfundonte brenda dhjetëshes më të mirë të Premier League.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu