Në maj të vitit 2010, Jill Scott luajti në fitoren e famshme të Evertonit në finalen e Kupës FA jashtë kohe shtesë kundër Arsenalit. Topçinjtë kishin fituar konkursin katër vjet në këmbë, ishin forca dominuese në futbollin anglez dhe thjesht nuk u pëlqente të rriheshin.

Toffees kishin shkelur këmbë në thembra për vite me radhë, por ndaluan një triumf të Kupës së Ligës 2007/08, ata nuk kishin shumë për të treguar për përpjekjet e tyre.

Por atë pasdite maji në City Ground panë Everton të tërhiqte një nga tronditjet më të mëdha në historinë e Kupave FA të Grave ndërsa vitet e tyre të shtyrjes së Arsenalit deri në fund u shpërblyen. Duhet të ishte katalizatori i viteve të suksesit.

Natasha Dowie, Jill Scott
Tash Dowie dhe Jill Scott festojnë fitoren e Kupës së FA 2010 | Clive Mason / Getty Images

Në vend të kësaj, tre vjet më vonë, Scott nënshkroi për Manchester City së bashku me ish-shokun e ekipit të Everton, Toni Duggan. Në shtator 2014, Toffees u zbritën, duke i dhënë fund qëndrimit të tyre 21-vjeçar në fluturimin e lartë.

Pas viteve të ngecjes, Everton kanë filluar të rindërtojnë veten në një nga forcat e mëdha në lojën e grave.

Shenjat e para që klubi kishte ambicie të vërteta edhe një herë mund të gjurmohen në janar 2020 kur ata njoftuan nënshkrimin e fituesit të Anglisë dhe fituesit të Ligës së Kampionëve Izzy Christianen nga Lyon.

Mesfushori ka shkëlqyer këtë sezon, duke shënuar me katër gola dhe katër asistime dhe duke parë një akt absolut të klasit.

Isobel Christiansen, Jill Scott, Kosovare Asllani
Shokët e skuadrës angleze Scott dhe Christianen janë ribashkuar në Everton | Nathan Stirk / Getty Images

Ndërkombëtar australian Hayley Raso ndoqi dhe klubi shpenzoi shumë për të sjellë sulmuesin e Francës Valerie Gauvin në Merseyside gjatë verës. Mbrojtësi i plotë Poppy Pattinson refuzoi një kontratë të re me Bristol City për të nënshkruar për Toffees, duke treguar 90 minuta ishin ambiciet e klubit që e tërhoqën atë.

Dhe tani, klubi ka njoftoi ri-nënshkrimin i legjendës së Anglisë, Jill Scott në huazim deri në fund të sezonit 2020/21 – një tjetër deklaratë e madhe nënshkrimi.

Scott ka qenë një figurë perandorake për klubin dhe vendin për dekadën e fundit dhe ishte një nga interpretuesit më të qëndrueshëm të Anglisë në Kupën e Botës 2019. Shkalla e saj e punës dhe atletizmi mbeten ndër më të mirat atje – pavarësisht se ajo mbushi 34 vjeç në shkurt.

Mesfushori ka parë mundësitë e saj në ekipin e parë në Qyteti e kufizuar në mënyrë jokarakteristike këtë term pas mbërritjes së Sam Mewis të USWNT, i cili ka qenë sinqerisht mjaft i bujshëm.

Por mungesa e minutave dhe fakti që ajo po arrin fazat e fundit të karrierës së saj absolutisht nuk do të thotë që Scott ka kaluar më të mirën e saj. Me Mewis larg në detyrë ndërkombëtare, Scott pa probleme u kthye në Qytet duke filluar XI për fitoren e së Dielës ndaj Aston Villa, duke u futur në fletën e shënimeve dhe duke luajtur një rol kryesor në golin e hapjes së City. Me cilësinë dhe përvojën e saj, ajo mund të luajë një rol të madh në Everton.

Kjo është hera e parë në karrierën e Scott që ajo përballet me të vërtetë duke mos qenë një fillestare e rregullt. Isshtë një dëshmi e karakterit dhe padurimit të saj për të luajtur futboll se instinkti i saj i parë ishte të lëvizte diku që do të merrte minuta në fushë – potencialisht me një sy në skuadrën Olimpike 2021. Alsoshtë gjithashtu një dëshmi e ambicies së Evertonit që ata mund të tërheqin dikë të kalibrit të Scott.

It’sshtë një lëvizje e zgjuar për Scott dhe një kapje e madhe për Everton, duke vazhduar të demonstrojë qëllimin në klub.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu