Prodhuesi nuk e mori fërkimin e gjelbër në takime me miqtë e vjetër mandatin e kaluar, por Toffees duken të parapërgatitur për të trullosur londinezët e Veriut këtë herë

Everton pret Arsenalin në Goodison Park këtë fundjavë në 19 Dhjetor dhe Alex Iwobi ndoshta do të mbajë ende kujtime të trishtueshme për ngjarjet nga pothuajse një vit më parë kur të dy palët u takuan më 21 dhjetor në ndeshjen përkatëse.

Duke u përballur me anën e tij të vjetër në terrenin e tij të ri këmbëngulës, Nigeria mesfushori sulmues që kthehet për të ndjekur ish-shokët e tij të skuadrës bërë për një nga nën-komplotet interesante në Merseyside para fillimit.

Me Carlo Ancelotti dhe Mikel Arteta të konfirmuar si trajnerë të klubeve pas përfundimeve katastrofike të regjimeve të mëparshme nën Marco Silva dhe Unai Emery në orët që çuan në takim, ndeshja u faturua si një për personelin e përzgjedhur që të përpiqej të provonte vlerën e tyre përpara të burrave të rinj në krye.

Sidoqoftë, për Iwobi, ky shans ishte jetëshkurtër; një dëmtim i hershëm i hamstring mezi 10 minuta në lojë në Goodison pa Afrikën Perëndimore të zëvendësuar; duke dështuar kështu të 1) të bëjë përshtypje shefin e ri dhe 2) të mos tregojë anën e tij të vjetër atë që po i mungon.

I diplomuari i akademisë së Gunners nuk luajti përsëri deri në fillim të shkurtit dhe po luante kapje për pjesën tjetër të sezonit duke u përpjekur të çimentonte një rol të ekipit të parë.

Edhe ndeshja e kundërt në Emirates Stadium nuk shkoi sipas planit. Pavarësisht nga postimi i statistikave mjaft të rëndësishme në Londrën e Veriut, ish-lojtari i Arsenalit u zëvendësua nga Bernard në orë, pasi Toffees vazhduan të humbnin pa merituar 3-2.

Alex Iwobi - Everton

2019/20 ishte e trazuar për Iwobi në të gjitha kuptimet e fjalës, dhe mungesa e kontributeve të tij të drejtpërdrejta – një gol, asnjë asistim – do të thoshte se ishte e lehtë të pretendohej Everton nuk kishin qenë përfitues të blerjes së ish-prodigy.

Në një kuptim, e njëjta gjë mund të ishte thënë për Arsenalin; mungesa e qartë e krijimtarisë dhe mungesa e një lojtari efektiv të lidhjes treguan se ata nuk kishin përfituar nga shitja e produktit të skuadrës së tyre të zhvillimit.

Ndërsa çështjet që shqetësojnë tre herë fituesit e Premier League janë ende mbizotëruese, klubi i Merseyside është rritur nga forca në forcë, ka kapërcyer një copë toke të ashpër dhe duket se do të rritet përsëri duke shkuar në periudhën festive.

Në të vërtetë, Iwobi ka luajtur një rol të rëndësishëm për njerëzit e Ancelottit në javët e fundit; fillimisht në dritë të hënës si një mbrojtës i krahut, duke luajtur një orë në mbrojtësin e djathtë para se të zëvendësonte për James Rodriguez të dëmtuar në fitore ndaj Chelsea fundjavën e kaluar dhe Leicester të mërkurën.

24-vjeçari ishte transportuesi më efektiv i topit në shtëpi kundër ekipit të Frank Lampard dhe vetëm Richarlison (pesë) përfundoi më shumë driblime sesa Nigeriani (katër) në suksesin 1-0.

Mesjava në King Power Stadium ishte edhe më e mirë. Çuditërisht, Super Eagle mbajti topin drejt portës së kundërshtarit në mënyrë produktive se çdo shok skuadre gjatë natës, përfundoi të tre përpjekjet e tij për driblime dhe u përfshi në katër veprime krijuese, më të larta se të gjithë kolegët e tij.

Alex Iwobi i Everton

Për më tepër, ai krijoi vëllimin më të lartë të shanseve (tre) kundër Foxes, së bashku me Gylfi Sigurdsson dhe luajti pasime më të sakta në zonën e penalltisë sesa çdo anëtar i skuadrës së Everton.

Një Ancelotti i impresionuar lavdëroi që performanca e Iwobi si më e mira që kishte treguar super ylli nigerian që kur mori drejtimin. Kur mendoni se italiani me përvojë ka qenë në vendin e nxehtë që nga dhjetori i vitit të kaluar, lavdërimi i pasigurt ishte i jashtëzakonshëm.

“Hisshtë e tija [Iwobi’s] momenti me i mire qe kur kam ardhur [at Everton], ”I tha Ancelotti Everton faqe në internet. “Ai po tregon besim, është me të vërtetë i mirë në situata një-kundër-një dhe po punon shumë. Çelësi është të punosh shumë – ekipi po punon shumë.

“Unë u thashë lojtarëve që ne duhet të jemi të kënaqur, por duhet të punojmë dhe duhet të përmirësohemi”.

Edhe pse Iwobi është ende për të shënuar këtë sezon, asistimi i tij për grevën e Richarlison do të thotë se ai tani ka tejkaluar rezultatin e sezonit të kaluar.

Alex Iwobi Everton Mason Mount Chelsea 2020-21

Dy kontribute në gol mund të duken të padallueshme në shikim të parë, por numrat themelorë të deritanishëm tregojnë një lojtar që është integral i Toffees.

Midis shokëve të skuadrës me minuta të konsiderueshme, vetëm James mund Afrikën Perëndimore për veprime me gjuajtje për 90, ndërsa ai qëndron i pesti i respektuar për veprimet krijuese të golave ​​për 90. Iwobi gjithashtu renditet i pesti për pasime progresive për lojë dhe i treti për krosime të saktë dhe kunj -pika kalon në zonën p / g.

Për më tepër, vetëm Rodriguez dhe Lucas Digne renditen më lart se ish njeriu i Arsenalit për Asistimet e Pritshme për ndeshje, ndërsa ai është i dyti pas Richarlison për driblimet e përfunduara për 90.

Pasi dha një llogari të mirë për veten në krah të krahut, Iwobi ka provuar cilësinë e tij të padyshimtë pasi është rivendosur në vendin e tretë sulmues me qendrën krijuese të ekipit me një dëmtim të lehtë.

Ancelotti ka pranuar rritjen e besimit të Nigerian në javët e fundit dhe kjo e vendos atë në gjendjen e duhur mendore për të qenë më në fund për herë të tretë me fat kundër skuadrës që e la atë të shkojë një vit më parë.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu