Uneështë e vështirë të përshkruash se sa i ulët ishte disponimi përreth futbollit italian dhe ekipit kombëtar kur Giampiero VenturaAzzurri nuk arriti të mundë Suedi në play-off për të arritur Kupën e Botës 2018.

Daniele De Rossi e vuri më mirë kur i thanë të ngrohej vonë me Italinë që i duhej një gol për të detyruar kohën shtesë.

Ulur së bashku me Napolin përpara Lorenzo Insigne, ai troç tha “pse f ** k do të vazhdoja? Ne nuk kemi nevojë për një barazim, ne kemi nevojë për të fituar”, ndërsa tregoi Insigne pranë tij.

Italia vizatuan dhe ata nuk shkuan në Rusi. Venturakoha kishte mbaruar dhe ai është vetëm trajner Chievo dhe Salernitana që, duke treguar se sa ka rënë stoku i tij.

Epoka e Mancini

E tanishmja Italia anët janë shumë larg asaj. Roberto Mancini zëvendësohet Ventura dhe Azzurrit nuk i kanë kthyer prapa. Italia kryesoi në grupin e tyre të kualifikimit për Kampionatin Evropian me 10 fitore nga 10, duke shënuar 37 gola dhe duke pësuar vetëm katër. Ata më pas fituan grupin e tyre të Ligës së Kombeve UEFA me tre fitore dhe tre barazime në një grup që përmbante Holandë, Polonia dhe Bosnjë dhe Hercegovinë.

Tani është një brez i talenteve emocionuese në Serie A, dhe Nënshkruaj është një nga drejtuesit e ekipit. Shoku napoletan Ciro Immobile nuk ka performuar gjithmonë për vendin e tij, por rëndësia e tij nuk mund të neglizhohet. Ka edhe lojtarë të talentuar si Nicolo Barella, Marco Verratti, Jorginho, Domenico Berardi, Manuel Locatelli dhe shumë më tepër për tu entuziazmuar.

Por fitorja e tyre e fundit 2-0 Irlanada veriore tregoi se ka ende disa gjëra që duhet të hekurosen. Leonardo Bonucci dhe Giorgio Chiellini ishin çifti i tyre qendror mbrojtës, ndërsa Emerson Palmieri disi filloi në të majtë të Mancinijemi katër në Parma.

Italia pësoi në pjesën e dytë kundër Irlanada veriore dhe, megjithë lundrimin gjatë 45 minutave të hapjes, ata ishin me fat që u larguan me të tre pikët.

Mancinijanë Italia luajnë atë që mund të konsiderohet një markë tërheqëse e futbollit, dhe ata i kanë bërë lojtarët ta bëjnë këtë, por Chiellini dhe Bonucci nuk janë burrat për këtë organizim dhe këtë qasje.

Alessandro Bastoni ka të ngjarë të ketë filluar në rrethana normale dhe Laziojanë Francesco Acerbi ka treguar vazhdimisht gjatë sezoneve të fundit se ai është padyshim mbrojtësi më i mirë italian përreth.

Në të majtë, mund të argumentohet se Italiatre lojtarët më të mirë u lanë jashtë skuadrës. Federico Dimarco e Hellas Verona ka rritur një nivel këtë sezon, ndërsa Sampdoriajanë Tommaso Augello dhe Speziajanë Simone Bastoni kanë bërë përshtypje gjithashtu. Megjithatë, Emerson, Leonardo Spinazzola dhe Cristiano Biraghi ishin të tre të zgjedhur.

Ka të ngjarë që Mancini sheh vlerë në mbajtjen e disa kokave me përvojë rreth kampit dhe ka shumë për të thënë për këtë. Por, ndërsa ItaliaMesfusha dhe sulmi kanë ardhur me hapa të mëdhenj që nga goditja në fund të vitit 2017, mbrojtja e tyre ka mbetur disi prapa.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu