Anësori i Manchester United, Facundo Pellistri pritet të fluturojë për në Spanjë në ditët në vijim për të nënshkruar një lëvizje huazimi te Alaves.

Një nënshkrim prej 10 milion £ nga Penarol gjatë verës, Pellistri është ende për të bërë debutimin e tij për United. Ai ishte një zëvendësues i papërdorur për dy ndeshje të Ligës së Kampionëve, por në të vërtetë ka kaluar shumicën e kohës me rezervat.

Dennis Cirkin, Facundo Pellistri
Pellistri është ende duke pritur në debutimin e tij | Alex Livesey / Getty Images

Të bashkuar janë të etur për të marrë përsëri 19-vjeçarin duke luajtur futboll të moshuar përsëri, por nuk besojnë se ai është gati për një vend në Old Trafford akoma, dhe ardhja e 18-vjeçarit Amad Diallo nga Atalanta ka paraqitur një pengesë tjetër për Pellistri.

Bisedimet u zhvilluan me klubin belg Club Brugge, por siç vërehet nga Qëllimi, janë Alaves ata që kanë fituar garën për nënshkrimin e Uruguajanit.

Pellistri tashmë ka folur me ata që janë përgjegjës në Alaves dhe tani pritet të fluturojë për në Spanjë të Dielën për të hedhur letër në një hua gjashtë mujore.

Isshtë e kuptueshme që Pellistri bëri që United të pranojë propozimin e Alaves pasi ai gjithmonë ka ëndërruar të luajë La Liga dhe është mahnitur nga plani i menaxherit Abelardo për anësorin.

Ai nuk ka zgjedhur një rrugë të lehtë. Alaves aktualisht është i 18-ti në La Liga, një pikë larg sigurisë. Ata kanë humbur një dhjetë ndeshje të larta në ligë, ndërsa 18 golat e tyre të shënuar barazohen për rekordin e katërt më të keq në divizion.

Pellistri do të bashkohet me një vijë që lufton përpara e cila përfshin të parët Premier League talentet Lucas Perez, Joselu dhe Jota, dhe shpresa është se ai mund të frymëzojë anën e Abelardo për siguri.

Ole Gunnar Solskjaer
Solskjaer shpreson shumë te Pellistri | Pishinë / Getty Images

Shefi i United Ole Gunnar Solskjaer shpesh ka folur shumë për Pellistri, i cili ka qenë një pjesë e rregullt e skuadrës stërvitore të ekipit të parë në Carrington, dhe shpejt u vendos që adoleshenti ishte tashmë shumë i mirë për futbollin rezervë.

Sidoqoftë, me Diallo të caktuar për një vend në skuadër në të ardhmen e afërt, vendimi u mor që Pellistri të dilte në huazim dhe shpresojmë të konkurrojë për një vend në skuadrën e të moshuarve pas kthimit të tij në Old Trafford.

Për më shumë ngaTom Gott, ndiqeni atëCicëroj!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu