Qendërmbrojtësi ka dhënë shfaqje tërheqëse për Blu e Bardhë dhe është vlerësuar nga 58-vjeçari

Ish sulmuesi i Wimbledon dhe Aston Villa John Fashanu ka hedhur në dorëzim sulmuesin e Genk, Paul Onuachu, duke e përshkruar atë si sulmuesin më të mirë nigerian për momentin.

26-vjeçari ka qenë në një formë të mrekullueshme për veshjen Luminus Arena këtë sezon duke shënuar 25 gola në të gjitha garat dhe duke siguruar dy asistime.

Shfaqjet e tij skintillante i ndihmuan Bardheblutë në vendin e tyre të tretë në Divizionin e Parë A të Belgjikës, pasi grumbulloi 46 pikë nga 29 ndeshje.

Sulmuesi u bashkua me Blu e Bardhë në verën e vitit 2019 nga klubi danez FC Midtjylland dhe tani ka gjetur pjesën e prapme të rrjetës 33 herë në 50 ndeshje.

Fashanu ka lavdëruar qendërmbrojtësin e butë për formën e tij të shkëlqyeshme në shënimin e golave ​​për veshjen e Luminus Arena këtë sezon.

“Ai është sulmuesi më i mirë nigerian tani, rekordi flet vetë”, tha Fashanu për Grusht.

“Në të dhënat e tij thuhet se ai është sulmuesi më i mirë nigerian për tani. Diçka tjetër mund të ndodhë nesër, por tani për tani, ai është sigurisht më i miri “.

Onuachu ka luftuar për të replikuar paraqitjet e tij mbresëlënëse në klub për ekipin kombëtar të Nigerisë, pasi ka shënuar vetëm një gol në nëntë paraqitje për Super Eagles.

Kampionët tre herë të Afrikës do të ndeshen me Republikën e Beninit dhe Lesoto në kualifikimet e Kupës së Kombeve të Afrikës 2022 këtë muaj.

Fashanu beson se qendërsulmuesi meriton një vend në ekipin e Gernot Rohr për takimet, duke pasur parasysh performancat e tij për Genk.

“Ju nuk mund ta anashkaloni atë për kualifikimet e Afcon. Nëse jeni më i miri në një pozicion, ju meritoni të zgjidheni; ju meritoni të keni një vend, ”vazhdoi ai.

“Ndërsa vlen për çdo futbollist të lartë kur je më i miri, duhet të të jepet ajo mundësi sepse mund të mos e kesh më vonë dhe unë do të befasohem nëse Onuachu nuk ftohet për kualifikimet e Afcon.”

Nigeria aktualisht kryeson Grupin L me tetë pikë dhe një fitore ndaj Beninit ose Lesoto do të vulosë vendin e tyre në shfaqjen kontinentale në Kamerun.

Fashanu përfaqësoi Anglinë në nivelin ndërkombëtar gjatë viteve të tij të lojës megjithë kualifikimin e tij për të luajtur për Nigerinë.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu