Barcelona jo vetëm fitoi finalen e Copa del Rey 2020/21 kundër Klubi Atletik, ata shkatërruan anën baske.

Si në tabelë, ashtu edhe në fushë, Barcelona ofroi një ekspozitë se si mund të luhet futboll.

“Një rezultat si ky nuk është normal”, është mënyra se si Ronald Koeman e përshkroi atë.

Në Estadio de La Cartuja, Barcelona regjistroi 759 pasime, krahasuar me vetëm 172 nga pala baske.

Për më tepër, 93.7 përqind e BarcelonaPasimet u përfunduan, duke treguar cilësinë e tyre me shifrën më të lartë të çdo loje këtë sezon.

Në total, Barcelona kishin 77 përqind të zotërimit të topit, duke tejkaluar 80 përqind në gjysmën e parë, dhe ato kufizuan Atletik në shumë pak mundësi në një performancë dominuese.

Me tetë goditje në portë, katër përfundojnë në gola, 3-5-2 që Koeman zgjodhi për të punuar në mënyrë të përkryer.

Demonstrata perfekte ishte goli i katërt, ku Barcelona kombinuar 60 pasime mbi 149 sekonda më parë Jordi Alba prerë përsëri në Lionel Messi të konvertohet.

Një nga yjet nuk ishte vetëm Messi por Frenkie de Jong, i cili goditi shtyllën, shënoi dhe dha dy asistime.

Edhe përtej kësaj, ai ishte i suksesshëm me 67 nga 70 pasimet e tij (97 përqind) dhe tregoi një mirëkuptim të shkëlqyeshëm me Argjentinasin në të tretën e fundit.

Së bashku, ata udhëhoqën rrugën për një shfaqje madhështore për Barcelona për të fituar Copa del Rey me stil.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu