Aktualizado

31/05/2021 –
23:37

Barcelona kanë konfirmuar nënshkrimin e Sulmuesi i Manchester City, Sergio Aguero në një transferim falas, duke shpresuar të ndajë një fushë me mikun e tij të ngushtë Lionel Messi.

Duke nënshkruar një kontratë deri në 2023 me një klauzolë lirimi prej 100 milion euro, ai është shkëndija për të ndezur një epokë të re, pavarësisht moshës së tij prej 33 vjetësh.

Rinovimi i një skuadre me fonde të kufizuara nuk është kurrë e lehtë, por ardhja e Aguero ka një numër të mirat dhe të këqijat që do të analizohen këtu.

Ngre nivelin e vijës së përparme

Barcelona kanë vuajtur nga mungesa e golave ​​gjatë gjithë sezonit dhe Aguero ka një histori të dëshmuar kur bëhet fjalë për shënimin.

Megjithëse Antoine Griezmann dhe Ousmane Dembele janë përmirësuar ndërsa sezoni ka vazhduar, performancat e tyre këtë sezon kanë treguar se as nuk është një gjuetar pa leje brenda kutisë si Argjentinasi.

Realiteti është se kur Ronald Koeman donte të vishte një lojtar të stilit numër nëntë, iu desh të përdorë Martin Braithwaite, niveli i të cilit është larg nga ajo që pritet në një sulmues të Barcelonës.

Partner për Lionel Messin

Messi dhe Aguero keni miq të ngushtë personalë për vite me radhë, duke ndarë shumë përvoja brenda dhe jashtë fushës dhe kuptoni njëri-tjetrin vetëm duke parë njëri-tjetrin.

Ata janë lidhur për 18 gola për Argjentinën në 4,634 minuta që kanë qenë në fushë së bashku, me Leo që i dha nëntë asistime Kun dhe këtij të fundit nëntë të tjera në Nr.10.

Përvojë në LaLiga Santander

Aguero e njeh shumë mirë garën spanjolle, pasi kishte hyrë në skenën në Evropë në Atletico Madrid.

73 golat e tij në 175 ndeshje në LaLiga janë një garanci se ai e di se çfarë po fut.

Ai përmirëson dhomën e zhveshjes

Argjentinasi është një nga ata lojtarë që bën një ekip të ngushtë në dhomën e zhveshjes.

Ai është shumë i pëlqyer nga shokët e tij të skuadrës dhe gjithmonë ndihmon që të ketë njerëz të tillë në dhomën e zhveshjes.

Një stil Barcelona 9

Kun nuk është nga ata sulmues si tank që janë kaq në modë tani, ai është i vogël, i përqendruar në driblime, me cilësi në top dhe saktësi në përfundimin e tij.

Ai është një nga ata sulmues që di të lidhë lojën në hapësira të vogla dhe ka punuar së fundmi me Guardiola. Barcelona stili nuk do të jetë plotësisht i ri për të dhe, nëse ka ndonjë gjë, ai mund të jetë mësuar më shumë se disa në skuadrën aktuale.

Me përvojë

Koeman është ankuar gjatë gjithë sezonit për mungesën e përvojës në skuadrën e tij, duke thënë se ka një mungesë lojtarësh me përvojë që dinë të trajtojnë lojëra ose momente të komplikuara.

Aguero ka mjaft përvojë, ai e di se si është të luash në një finale të Kupës së Botës, për të fituar një titull të Premier League me një gol në minutën e fundit …

Lëndimet

Dëmtimet e kanë munduar argjentinasin në sezonet e fundit, veçanërisht duke prekur gjurin e tij gjatë viteve të fundit. Këtë sezon ai ka humbur 17 ndeshje për shkak të çështjeve të ndryshme dhe sezonin e kaluar ai numër ishte 24.

Mosha

Sulmuesi mbush 33 javë javën e ardhshme, duke sugjeruar që më e mira e tij tashmë është në të kaluarën dhe se Barcelona do të duhet ta menaxhojë atë gjatë gjithë sezonit në mënyrë që të ketë një ndikim në fund të sezonit.

Për më tepër, nëse Messi qëndron, ai do të shoqërohet me Rosarino, i cili mbush 34 muaj muajin tjetër.

Rreziku që ai të krijojë një klikë me Messin

Barcelona duhet të jenë të kujdesshëm për të mos përsëritur gabimet e së kaluarës pasi nuk kishte shumë kohë më parë që kishte ankesa për klikime në dhomën e zhveshjes të cilat prishën skuadrën.

Këto grupe e bënë të vështirë menaxhimin e skuadrës dhe ishin pjesë e arsyes Luis Suarez u zhvendos nga Camp Nou.

Sakrifica mbrojtëse

Mbetet të shihet në çfarë gjendje Aguero do të arrijë në Barcelona, duke pasur parasysh rekordin e tij të fundit të dëmtimeve ndërsa mosha e kap me të.

Nëse Barcelona shpresoj të rimarrë mbytjen e ngutshme që i bëri dikur të shkëlqyeshëm, ish-njeriu i Manchester City nuk mund t’i përshtatet këtij profili.

Roli i tij në ekip

Duke pasur parasysh moshën dhe tendencën e tij për t’u dëmtuar, është e vështirë të mendosh Aguero si titullar i padiskutueshëm te Barcelona.

Për shkak të cilësisë së tij, përvojës dhe gjithçkaje që ai ka arritur, mund të jetë një sfidë për trajnerin, kushdo qoftë kjo, të menaxhojë pasi profile të tilla kënaqen duke parë ndeshjet nga pankina.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu