On e hënë, 3 maj, Barcelona lojtarët kishin një Barbecue Lionel Messishtëpia, e cila tani po shikohet nga autoritetet ndërsa përpiqen të përcaktojnë nëse ngjarja duhet të trajtohet si shkelje e protokolleve COVID-19.

Barcelona skuadra e mbledhur në Messiështë për një Barbecue si një stërvitje për lidhjen e ekipit për të ndërtuar bashkimin dhe për t’i dhënë vetes një shtysë në ndeshjet e fundit të sezonit.

Sidoqoftë, imazhet nga ngjarja kanë rrjedhur dhe që atëherë kanë tërhequr vëmendjen jo vetëm LaLiga por edhe qeveria katalanase gjithashtu.

Qeveria katalanase ka njoftuar se çështja është në duart e Agjencisë së Shëndetit Publik, ndërsa LaLiga hapi një hetim të Martën.

Tubimet në shtëpitë private në Katalonjë aktualisht janë të kufizuara në gjashtë persona dhe kjo nuk do të ndryshojë të paktën deri më 9 maj.

Ndërkohë, Pere Aragones, kryetari i përkohshëm i qeverisë rajonale, u ka bërë thirrje personave publikë që jo vetëm të respektojnë kufizimet por të drejtojnë me shembull.

“Ne do të shohim nëse do të duhet ta çojmë më tej. Hetimi është duke vazhduar,” tha Aragones.

“Ne duam t’i bëjmë një thirrje të gjithëve, jo vetëm për t’iu përmbajtur kufizimeve.

“Ne duam që figurat me një përgjegjësi publike ta bëjnë këtë me një rreptësi më të madhe, sepse ato veprojnë si një shembull.”

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu