Frenkie de Jong është një lojtar kryesor për Ronald KoemanBarcelona, por duket se 23-vjeçari dëshiron të kthehet në rolin e tij të preferuar në mesfushë pas një magji në qendërmbrojtës.

De Jong është i lumtur të plotësojë kudo që ekipi ka nevojë për të, por ai nuk ka hezituar të shprehë dëshirën e tij për të luajtur në mesfushë, e cila mund të shkaktojë një dhimbje koke për Koeman.

“Unë preferoj të luaj në mesfushë qendrore, por nëse është më e mira për ekipin që unë luaj në pjesën e prapme ose në një pozicion tjetër, unë do ta bëj atë,” De Jong u tha gazetarëve më pas Fitorja e Barcelonës 1-0 ndaj Real Valladolid të hënën në mbrëmje.

“Ne e ndryshuam sistemin sot dhe unë kam luajtur në shumë pozicione”.

De Jong filloi ndeshjen e së hënës mbrëma në qendërmbrojtës përpara se të transferohej në mesfushë, ndërsa ai u shfaq në krahun e djathtë për të asistuar Ousmane Dembelegoli i fitores.

Ish lojtari i Ajax është i qetë kudo që luan, por ai e di që mund të jetë më efektivi në pozicionin e tij natyror të mesfushës qendrore.

Kjo ngre pyetjen se ku De Jong do të luajë kundër Real Madrid të shtunën, një lojë të cilën ai është i sigurt për të filluar.

Kthimi i Gerard Pique mund të thotë që ai nuk është më i nevojshëm në mbrojtje, kështu që ai mund të shkojë përpara për t’u bashkuar Sergio Busquets dhe Pedri në mesfushë për të ndihmuar në luftimin Los Blancos‘forca në mes të parkut.

Kjo do të thoshte, pra, se një nga Lionel Messi, Ousmane Dembele dhe Antoine Griezmann do të duhej të hapte rrugë dhe kandidati i dukshëm është ky i fundit.

Ish-lojtari i Atletico Madrid mund të sakrifikohet dhe të mbahet si super nën; një super nën 120 milion euro.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu