Lionel Messi më në fund ka fituar një trofe me Argjentina, duke ndihmuar vendin e tij të përfundojë pritjen e tyre 28-vjeçare për argjendin duke pretenduar Copa America të shtunën në mbrëmje.

Përtej heshtjes së disa kundërshtuesve të tij, të cilët disi ende ekzistojnë, fitorja ka Messi si pararojë për të fituar Topin e Artë këtë vit, i cili do të ishte i shtati i tij.

Copa America, Kampionati Evropian dhe Kupa e Botës tentojnë të bëjnë një farë mënyre për të përcaktuar fituesin e Topit të Artë, kështu që Messi natyrshëm shihet si favorit këtë vit pasi fitoi me Albiceleste.

Në 47 ndeshje deri më tani këtë vit, Messi ka 38 gola dhe 14 asistime, si dhe 26 çmime njeriu i ndeshjes. Ai përfundoi LaLiga Santander si Pichichi dhe ishte golashënuesi kryesor në Copa America me katër gola dhe pesë asistime, që do të thotë se ishte i përfshirë në nëntë nga 12 golat e Argjentinës këtë verë.

Për t’i shtuar Copa America, Messi gjithashtu fitoi Copa del Rey me Barcelonën.

Por kush janë rivalët e tij?

Ai nuk ka të ngjarë të sfidohet nga ndonjë prej lojtarëve elitë. Kylian Mbappe nuk fitoi Ligue 1 ose Champions League, as nuk e fitoi Cristiano Ronaldo fitoni Serinë A ose pushtoni Evropën. Robert Lewandowski theu rekorde shënimi në Gjermani por ishte zhgënjyes në Euro 2020.

Për sa i përket të huajve, çifti mbrojtës i Italisë Giorgio Chiellini dhe Leonardo Bonucci mund të paraqesë një pretendim. Siç mund të ishte edhe Chelsea N’Golo Kante dhe Mason Mount për pjesët e tyre në fitoren e Ligës së Kampionëve.

Pastaj ka edhe të tjerë. Të dyja Jorginho dhe Emerson Palmieri fitoi Ligën e Kampionëve dhe Euro 2020 por mbrojtësi nuk do të jetë pretendent, megjithëse Jorginho mund të jetë vetëm Messirivali më i madh.

Ndërsa qëndron, sidoqoftë, është e vështirë të shohësh dikë që grumbullohet Messi në një Top të Artë të Shtatë.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu