Aktualizado

25/03/2021 –
00:12

Lionel Messi thjesht vazhdon të thyejë rekorde, dhe askush nuk mund t’i shmanget kapjes së tij.

Nr. 10 i ka bërë të gjitha Barcelona dhe LaLiga Santander regjistron të tijën, dhe ai valon flamurin për klubin e tij dhe ligën në të cilën ai luan. Askush nuk dëshiron që ai të largohet këtë verë, jo në Camp Nou, as në LaLiga.

Kundër Real Sociedad, Messi më në fund kaloi Xavi Hernandezrekord i paraqitjes me 768-të e tij për klubin. Për më tepër, ai ka fituar më shumë tituj Barcelona se kushdo në 34. Sikur të mos mjaftonte kjo, ai është larg futbollisti më i shquar që ka shkelur ndonjëherë në LaLiga Santander, dhe nuk është as afër.

Messi ka më shumë gola – 466 – se kushdo në nivelin e parë të Spanjës, ai ka më shumë fitore – 379 – se kushdo tjetër, dhe më shumë skuadra – 131 – se kushdo tjetër. Askush nuk ka më shumë se 36 hat-trickë të tij, askush nuk ka shënuar kundër më shumë se 38 kundërshtarët e tij dhe asnjë shpirt i vetëm nuk ka më shumë se 50 golat e tij në një sezon, me atë moment historik që vjen në 2011/12. 206 asistimet e tij janë më të mira nga askush.

Ai ka shënuar në 295 ndeshje – përsëri më shumë se kushdo tjetër – dhe duke shënuar në 19 ndeshje radhazi, ai ka lidhur me zinxhirë më shumë paraqitje golashënues me radhë se kushdo.

Laporta

LaportaFC BARCELONAMARCA

Pichichi

Tani në 33, Messi është akoma në formë të lartë. Ai dha një tjetër shfaqje si Barcelona goditi Real Sociedad, dhe ai po udhëheq garën për t’u kurorëzuar Pichichi këtë sezon me 23 gola, me ish-shokun e tij të skuadrës dhe mikun e tij të ngushtë Luis Suarez që mbetet prapa.

Messi ka përfunduar një sezon të LaLiga Santander si golashënuesi më i mirë në shtatë raste të mëparshme, përfshirë secilën nga katër të fundit. Askush nuk ka fituar më shumë Pichichis.

Joan Laporta është e qartë se çfarë Leo Messi do të thotë për Barcelonën si futbollist, por ai është po aq i vetëdijshëm për rëndësinë e tij gjithashtu në një nivel emocional dhe markë. Askush nuk dëshiron ta shohë atë duke u larguar nga Katalonia këtë verë.

Presidenti i ri dëshiron t’i ofrojë atij një marrëveshje të re fitimprurëse, por ai e di që klubi nuk mund të konkurrojë me klubet që do të shpresojnë të tërheqin Messin larg nga Camp Nou.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu