Ansu Fati ra i plagosur më 7 nëntor, dhe ditë më vonë ai iu nënshtrua një operacioni të kryer nga Dr. Cugat, duke shpresuar që menisku i tij do të shërohej më shumë sesa ta zëvendësonte atë, i cili ishte një vendim logjik duke pasur parasysh moshën e tij të re.

Heqja e meniskut do të kishte qenë një rrezik i madh për të Ansu, dhe të bësh një karrierë të tërë pa mbrojtjen e saj nuk do të ishte ideja më e mençur.

Por gjërat nuk shkuan mirë që nga fillimi. Lojtari kaloi më shumë në sallën e operacionit sesa ishte planifikuar, gjë që nuk është kurrë një shenjë e mirë. Gjërat filluan të shikonin lart dhe kishte zëra se ai do të kthehej, por pastaj ndodhi një ndalesë e papritur dhe iu desh t’i nënshtrohej më shumë trajtimit nga Dr. Cugat.

Ai nuk u kthye në stërvitje dhe shërimi i tij u bllokua.

Dr Noronha

Tani, Ansu Fati do të hyjë përsëri nën thikë pasi gjuri i tij nuk është përmirësuar. Ai u ekzaminua nga dy ekspertë në Mars, dhe një prej tyre ishte Dr. Jose Carlos Noronha, një nga specialistët më të mirë të gjurit në botë. Ai do të operojë lojtarin, dhe ai është Cristiano Ronaldoështë mjeku më i besuar.

Dr. Noronha gjithashtu ka operuar një numër lojtarësh që kanë vuajtur nga shqetësimet në gju, veçanërisht Pepe, Radamel Falcao, Hulk, Angel Di Maria dhe Arjen Robben.

Ai është një specialist në shkurtimin e periudhës së rikuperimit të një lojtari dhe mjeku beson se ai mund të bëjë të njëjtën gjë me Ansu, megjithëse nuk është i gatshëm të ofrojë një vlerësim të plotë derisa të ketë operuar lojtarin në Porto të enjten.

Asnjë Lojë Olimpike, asnjë Kampionat Evropian

Ansu Fati do të duhet të menaxhohet, por realiteti është se sezoni i tij ka kohë që ka mbaruar. Pavarësisht debutimit për ekipin kombëtar spanjoll tashmë, ai nuk do të luajë në Lojërat Olimpike në Tokio, as në Kampionatin Evropian.

Në vend të kësaj, ai duhet të mendojë për 2021/22.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu