Joan Laportaprogrami i ristrukturimit në Barcelona ka vazhduar, me trajnerin e ekipit B Francisco Javier Garcia Pimienta duke u liruar nga detyrat e tij përpara sezonit të ardhshëm.

Garcia Pimienta, i cili ka punuar në klub për 19 vjet, do ta shohë kohën e tij në krye të ekipit B të marrë fund këtë verë.

Ky lajm nga ESPN ishte veçanërisht befasues në dritën e faktit se kontrata e tij me BarcelonaSkuadra B ishte zgjatur fillimisht me një vit.

Përveç kësaj, Garcia Pimienta ishte konsideruar si një nga kandidatët e mundshëm për të zëvendësuar Ronald Koeman në rast të largimit të mundshëm të Hollandezit.

Garcia Pimienta u bashkua me akademinë gati dy dekada më parë si trajner i ekipit Cadete A (nën-16 vjeç) dhe ka punuar me të tjerët si Lionel Messi.

Trofeu i tij i parë i madh erdhi në vitin 2018, kur ai ngriti UEFA Youth League me skuadrën Juvenil A (nën-19).

Altimira, Garcia Pimienta dhe Roura

Garcia PimientaLargimi nga akademia e klubit është pjesë e një rimodelimi më të gjerë të sistemit rinor të klubit.

Ai është ndjekur nga dera e daljes nga Aureli Altimira, drejtori i klubit i futbollit për të rinj, dhe Aleks Garcia, i cili punon në departamentin e skautëve.

Ata mund të bashkohen nga Jordi Roura, një nga drejtorët e ekipit B.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu