Former Barcelona ndihmës trajner Henk ten Cate beson se shefi aktual Ronald Koeman meriton të mbajë vendin e tij në gropën e Camp Nou dhe të drejtojë Joan Laportaprojekti i ri në klub.

Koeman u emërua nga ish-presidenti Josep Maria Bartomeu, dhe mund të ishte në largim nga klubi nëse Laporta vendos të vendosë në stol një trajner të zgjedhur nga ai.

“Çfarë Koeman po bën është e jashtëzakonshme, ai meriton një mundësi për të qenë pjesë e projektit të ri, ” Dhjetë Cate i tha Radios Catalunya.

“Ai ka bërë një punë të shkëlqyeshme, me të vërtetë mirë, dhe ka ndodhur pak si me ne. Ai e ka bërë ekipin të rritet dita ditës dhe tani është shumë më mirë sesa tre muaj më parë.”

Dhjetë Cate e krahasoi situatën aktuale me atë të vitit 2003, kur Laporta filloi magjinë e tij të parë si Barcelona president, dhe holandezi u bë ndihmës trajner për të Frank Rijkaard.

“Ne [at Barcelona] gjithashtu ka punuar me lojtarë vërtet të rinj, si Xavi, [Victor] Valdes, [Andres] Iniesta, Gabri, Oleguer dhe me vone [Lionel] Messi, ” Dhjetë Cate vazhdoi.

“Duhet të mbani mend se ne duhej të bënim pa 15 lojtarë që u lanë të lirë.

“[Joan Laporta] është më e mira sepse ai e njeh botën e futbollit dhe ka një aftësi të madhe për të vlerësuar njerëzit “, tha Dhjetë Cate.

“Ai gjithmonë besonte në punën tonë, me mbështetjen e Johan Cruyff, sigurisht. Ai ishte gjithnjë në anën tonë, ai besonte në atë që po bënim, e dinte që na duhej kohë dhe na e dha ”.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu