Marc-Andre ter Stegen është testuar negativisht për COVID-19, pas dy rasteve pozitive në Gjermania skuadra përpara ndeshjes së tyre të parë në Kualifikimi i Kupës së Botës kundër Islanda të mërkurën në mbrëmje.

Marsel Halstenberg dhe Jonas Hofmann janë në izolim pasi kanë rezultuar pozitivë për koronavirus, por pjesa tjetër e skuadrës dhe stafit u kthyen në teste negative dhe, pas shqyrtimit të kujdesshëm, ndeshja do të vazhdojë në Duisburg.

“Përgatitja për ndeshjen duhet të vazhdojë siç është planifikuar,” tha Jens Gritter, zëdhënësi i Federatës Gjermane të Futbollit.

Autoritetet gjermane janë siguruar që janë marrë të gjitha masat paraprake që ndeshja të mund të zhvillohet në mënyrë të sigurt.

“Ky lajm është, sigurisht, i vështirë për t’u marrë kaq shpejt para ndeshjes, për trajnerin dhe për të gjithë ekipin,” tha Oliver Bierhoff, ish-lojtar dhe drejtor i Ekipi kombëtar gjerman.

“Por ne ndihemi mirë për këtë për shkak të izolimit [of the players], pasi që ne kemi kryer të gjitha masat e higjienës me disiplinë të madhe deri më tani “.

Halstenberg dhe Hofmann janë mirë dhe nuk kanë simptoma.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu