Rio Ferdinand ka pranuar admirimin e tij për Thiago Alcantara, por Michael Owen ka thënë se mesfushori i Liverpool paraqet një problem “shumë të vështirë”.

Thiago arriti në Merseyside nga Bayern Mynih në shtator me pritje të rënda mbi supet e tij.

29-vjeçari bëri përshtypje menjëherë me paraqitjet mbresëlënëse kundër Chelsea dhe Everton. Sidoqoftë, ai mori një dëmtim të keqe në gju kundër Toffees në Tetor, duke detyruar një pushim dy-mujor.

Si i tillë, ai vetëm kohët e fundit është riintegruar në ekip, duke luajtur një pjesë në 12 ndeshjet e fundit të Liverpool.

Rishfaqja e tij ka ardhur me të kritika nëse stili i tij i mëndafshtë i lojës funksionon në mesfushën e motorit të Reds dhe Owen ka përshkruar pse ai përbën një problem për menaxherin Jurgen Klopp.

“Ai do të hyjë në një ekip që nuk është në majën e lojës për momentin, kështu që është e vështirë të bësh një gjykim,” i tha eksperti BT Sport.

“Ne po diskutonim më herët, si një lojtar mund ta vlerësojmë atë. Ai mund të bëjë gjëra … në fakt ai është lojtari më unik në Premier League. Askush nuk është si ai.

“Më i afërti është ndoshta Paul Scholes – mënyra se si i jep sytë. Por, kur e shikon, a i ndihmon ai shumë? Jo në të vërtetë, të gjitha pasimet e tij të mira janë nga një pozicion i thellë.

“A i ndalon ai qëllimet? Ne kemi parë në klip jo shumë. Sidoqoftë të gjithë e dimë se ai është brilant. Ai tërheq në zemrat tuaja është shumë e vështirë.

“Unë dua ta gjykoj atë kur ekipi kthehet duke luajtur më të mirën që mundet. Ka qenë një fillim i vështirë për të. ”

Ferdinand pastaj insistoi që ai të mund të shikonte çështjen e natyrshme dhe të vlerësonte Thiago për atë që i ofron Liverpool.

Ferdinand grumbullon lavdërime për Thiago

Thiago Alcantara, Christopher Nkunku

“E dashuroj atë. Unë mendoj se ai është një lojtar i shkëlqyeshëm. Ai mund të mos luajë domosdoshmërisht atë pasim të fundit, para-ndihmën. Ai është ai që e luan atë top për të futur dikë, ”tha Ferdinand.

“Ata [Bayern Munich] luajti atë lojë të ngutshme. Një nga ekipet më të mira të presionit në Evropë sezonin e kaluar. Padyshim. Dhe ai ishte një pjesë e kësaj, e bëri atë shkëlqyeshëm.

“Si Mo [Owen] sapo tha atje ai ka ardhur në një ekip të shpërbërë nga dëmtimet.

Mendoj se ai është një lojtar që mund të luajë role të ndryshme në atë mesfushë. Ai e bëri atë në Bayern lehtë.

“Ju mund ta bëni atë në një ekip që është plot vetëbesim, kur lojtarët tuaj kryesorë po luajnë javë-në, javë-në. Atij nuk i është lejuar kjo. ”

Thiago vazhdoi të luante një rol kyç të Martën ndërsa Liverpool mundi RB Leipzig 2-0 në ndeshjen e parë të Ligës së Kampionëve në ndeshjen e 16 të fundit.

LEXO MË SHUMË: Klopp pretendon se Liverpool zbut një ‘përbindësh’

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu