Ish-kapiteni i Djajve të Kuq thotë se shpenzimet e mëtejshme të transferimit nuk janë përgjigjja e dobësive mbrojtëse të ekipit

Rio Ferdinand thotë se shpenzimi i më shumë parave nuk është mënyra për t’u zgjidhur Manchester UnitedProblemet mbrojtëse dhe ata duhet të përqendrohen në “detajet më të imëta”, duke përmendur përvojën e tij duke luajtur së bashku me ish-portierin e Djajve të Kuq Edwin van der Sar.

Skuadra e Ole Gunnar Solskjaer kryesoi dy herë kundër Leicester të shtunën por erdhi vetëm me një pikë në King Power Stadium kur goditja e vonë e Jamie Vardy devijoi jashtë Axel Tuanzebe.

Isshtë hera e parë që United ka hequr pikë në këtë sezon, pasi ka ardhur nga prapa për të fituar gjashtë ndeshjet e mëparshme të ligës.

Megjithëse shpirti dhe karakteri i treguar për të luftuar nga një gol poshtë është i admirueshëm, Ferdinand beson se dështimi i United për të mbajtur pastër të rregullt do t’i kushtojë atyre në një periudhë afatgjatë.

Skuadra e Solskjaer ka rekordin më të keq mbrojtës në gjysmën e parë të Premier League, pasi ka pësuar 23 gola në 14 ndeshjet e para.

Disa kanë sugjeruar që Norvegjezi duhet të hyjë në tregun e transferimeve në Janar në një përpjekje për të forcuar mbrojtjen e tij. Ferdinand, megjithatë, beson se grupi aktual i lojtarëve mund të zgjidhë vetë mungesat mbrojtëse të ekipit.

“Ndonjëherë nuk mund të vazhdosh të ndryshosh çeqesh pas çeqesh, të blesh lojtar pas lojtar, ndonjëherë varet nga stërvitja dhe analizimi i gjërave dhe shikimi i detajeve më të hollë”, tha ai Pesë Kanali Youtube.

“Unë nuk jam duke thënë që stafi i trajnerëve nuk po e bën atë në Man United, sepse unë e di që ata janë, por nganjëherë ka pak nuanca, gjëra të vogla që mund të mendoni ose harroni ose nuk mendoni në atë kohë. “

Edwinvan der Sar Manchester United

Ferdinand thotë se ai dhe ish shoku i skuadrës van der Sar adresuan çështje të ngjashme gjatë kohës së tyre në Old Trafford.

I mëparshmi Anglia ndërkombëtar luajti së bashku me holandezin gjatë gjashtë viteve të tij si një lojtar i United, gjatë së cilës kohë klubi fitoi 10 nderime të mëdha duke përfshirë katër tituj të Premier League dhe 2008 Liga e Kampioneve.

“Edwin van der Sar më shkruaj me tekst gjatë [Leicester] lojë, kur goli hyri brenda dhe McTominay nuk doli për ta mbyllur atë [Harvey Barnes] poshtë dhe Bailly ishte pas tij, ”shtoi Ferdinand.

“Dhe kjo më ktheu përsëri kur kemi luajtur dhe unë gjithmonë i thoja Edvinit,” Kur të më shihni se po shkoj te dikush një ose një, ose në buzë të kutisë, unë do të përpiqem të qëndroj në një vend i caktuar dhe kudo që të qëndroj, ju qëndroni përballë tij, ju reagoni atje ku unë qëndroj “.

“Kështu që nëse do të thosha, Fernando Torres, në buzë të kutisë, e di që ai është me këmbë të djathtë, do të sigurohem që ai nuk mund ta godasë përsëri midis këmbëve të mia. Kështu që ai mund të zbresë në anën e djathtë, të vazhdojë të shtyhet në të djathtë dhe të marrë një goditje, por unë do t’ju lejoj të qëlloni pranë shtyllës, është mirë, por jo përsëri përmes këmbëve të mia, unë ” do ta bllokoj atë.

“Dhe unë do t’i thoja Edvinit,” Nëse më kalon nëpër këmbë, shpresoj se do ta shpëtosh, por nëse nuk e bën, më takon mua. Unë marr përgjegjësinë e plotë ‘. Dhe këto janë bisedat që po bënim.

“Dhe kjo është ajo që lojtarët duhet të bëjnë. Ju duhet të krijoni marrëdhënie, të flisni jashtë fushës para se të vazhdoni, nëse kjo situatë ndodh kjo është ajo që unë do të bëj, reagoni jashtë në këtë mënyrë. Kështu që asnjë gur nuk mbetet pa lëvizur. Inshtë në detaje. Ju ndonjëherë fitoni tre pikë me detaje.

“Ju shkoni në shtëpi me një pikë, ose pa pikë, sepse nuk u përqëndruat ose nuk mësuat për detajet më të hollësishme dhe sigurohuni që të dy të ishit në të njëjtën faqe. Bëhet fjalë për të punuar në dy, dyshe, në treshe, kuartete ndonjëherë, duke punuar së bashku në njësi të vogla në fushë dhe duke kuptuar mirë njëri-tjetrin. “

Ferdinand gjithashtu thotë se përgjegjësia për të punuar në detajet e vogla nuk duhet të bjerë domosdoshmërisht tek menaxheri. Në vend të kësaj, u takon lojtarëve të kalojnë atë milje shtesë, e cila shpesh mund të jetë ndryshimi midis suksesit dhe dështimit.

“Të gjithë këta lojtarë në ditët e sotme, ju mund ta kuptoni nga mënyra se si ata luajnë, kanë qenë në terren stërvitje, e kanë parë, ata janë të gjithë të stërvitur si skuadra, të gjithë kanë një plan loje, të gjithë punojnë drejt asaj që dëshiron menaxheri – është mirë, kjo është e mrekullueshme Por ndonjëherë ju duhet pak më shumë se kaq, ”tha ai.

“Ekziston një detaj i shkëlqyeshëm në lojërat që do të të kalojnë në skuadër dhe thjesht duhet të jesh vërtet i zellshëm për ta bërë atë si ekip. Ndonjëherë nuk varet nga menaxheri, dhe jo nga trajnerët, ju takon juve si një lojtar të filloni të bëni pyetje dhe të filloni të tërheqni njerëzit në njërën anë dhe duke thënë, ‘Ne do ta bëjmë këtë sepse do ta bëjë atë më e lehtë për ty, dhe unë do të qëndroj këtu dhe ti do të reagosh kundër meje “.

“Merrni pronësinë, merrni udhëheqjen e situatave, aq e thjeshtë.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu