Sir Alex Ferguson e ka pranuar formën “fenomenale” të Liverpool gjatë dy sezoneve të fundit e bën atë mirënjohës që doli në pension kur e bëri.

Dy gjigantët e futbollit anglez bëjnë betejë në Anfield këtë fundjavë dhe kampionë Liverpool janë përfshirë në një garë për titull me Manchester United të Ole Gunnar Solskjaer në samitin dhe tre pikë përpara të Kuqve.

Nën administrimin e Fergusonit, United fitoi Premier League 13 herë, por ende nuk ka triumfuar në divizion që nga largimi i tij në 2013, ndërsa rivalët e tij Liverpool përfunduan pritjen e tyre 30-vjeçare për të fituar përsëri titullin e kampionatit nën Jurgen Klopp verën e kaluar.

Ajo ka krijuar një debat në lidhje me një ndryshim të rojes dhe skocezi pranoi se ai nuk do të donte të merrte anën aktuale më të mirë në Angli.

“Ata janë dy skuadrat më të suksesshme në Britani kur mbledh të gjitha trofetë,” tha Ferguson në panelin “A Team Talk With Legends” në ndihmë të Sports United Against Dementia dhe bamirësisë së Shoqatës së Menaxherëve të Lidhjes In The Game.

Të bashkuar kundër Liverpool, është loja e sezonit – skuadrat më të suksesshme në vend.

“Faleminderit që kam dalë në pension, sepse kur shoh performancat e Liverpool gjatë dy sezoneve të fundit – ato kanë qenë fenomenale.”

Shefi i Anglisë Gareth Southgate, Klopp dhe ish-menaxheri i Reds Sir Kenny Dalglish u bashkua me Ferguson në transmetimin live të Teatrit Lockdown.

Katërshja diskutoi për rolin e Jordan Henderson, i cili ishte kapiten për t’i dhënë fund pritjes për t’u ngritur titulli edhe një herë në Anfield në korrik.

Kritikuar ashpër në fillim të magjisë së tij me Liverpool, 30-vjeçari mund të kishte bërë transferimin në Old Trafford nëse Ferguson nuk do të dëgjonte këshillat e ekipit të tij mjekësor.

Ferguson shpjegoi: “Ne ishim gati të bënim një ofertë për Jordan Henderson në Sunderland. Unë fola me Steve Bruce dhe ai e donte djalin.

“Dhe pastaj departamenti ynë mjekësor tha se ata nuk ishin të kënaqur me stilin e tij të vrapimit – ai mund të ishte tipi që të kishte dëmtime.

“Duhet të them se ishte një nga pjesët e mia të menaxhimit për t’u siguruar që lojtari është gjithmonë i disponueshëm. Nëse nënshkruani një lojtar dhe ai nuk është i disponueshëm për ju, është humbje kohe, prandaj kjo është pika që duhet të them për Jordaninë.

“Ne e donim atë si një lojtar dhe ai ka dëshmuar se tani, ai ka qenë fantastik dhe të gjitha historitë që po më tregohen, më tregon se kam humbur një person me të vërtetë të mirë”.

Dalglish, në magjinë e tij të dytë në Liverpool, solli Henderson klubit në 2011 dhe zbuloi këshillat kryesore që ai i dha mesfushorit herët gjatë kohës së tij në Merseyside.

“Shërbimi i tij ndaj Liverpool ka qenë fenomenal,” këmbënguli 69-vjeçari.

“Ai ishte foshnjë kur erdhi, ishte vetëm 19 vjeç. Unë kërkova disa lojtarë dhe shkova për të parë Blackburn vs Sunderland dhe do të doja të qëndroja në shtëpi!

“Kishte vetëm një person në fushë që kërkonte të bënte një pasim dhe i cili bëri një pasim dhe ishte i menduar dhe vendimtar. Duke udhëtuar për në shtëpi i thashë Steve Clarke se ai është i vetmi që do të merrnim nga atje.

“Ne i vumë rrotat në lëvizje dhe ai hyri brenda dhe për të filluar me të ishte shumë kërkues ndaj vetes.

“Ai do të tundte krahët nëse gabonte një pasim dhe unë i thashë” mos e bëj atë, nëse e bën atë të gjithë e dinë që ke bërë një gabim “. Mund të jetë një gabim, por mos u tregoni atyre dhe merrni kontrollin e vetes dhe luani.

“Ne i thamë se ai mund të luante dhe ai ka, dhe nga rruga se çfarë personi i jashtëzakonshëm është ai, si dhe një futbollist.

“Sapo u njoftua se kishim probleme me Covid, ai ishte drejtpërdrejt atje për t’u organizuar për të vendosur para, së bashku me lojtarët e tjerë, ata që nuk janë me aq fat.”

LEXO MË SHUMË: Liverpool mund të forcohet nga kthimi i një lojtari kryesor në takimin e së Dielës me Man Utd.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu