Ndihmës traineri i Everton, Duncan Ferguson zbuloi kënaqësinë e tij pasi Thierry Small u bë lojtari më i ri i klubit ndonjëherë, ndërsa Dominic Calvert-Lewin vuri në dukje pse qëllimi i tij ishte veçanërisht i kënaqshëm.

Everton rezervoi vendin e tyre në raundin e pestë të FA Cup pasi dërgoi ekipin e Kampionatit Sheffield Wednesday 3-0.

Calvert-Lewin shënoi kthimin e tij në veprim me golin e hapjes së lojës. Krerët nga Richarlison dhe Yerry Mina përmbyllën rezultatin në një mbrëmje të rehatshme për Toffees.

Me shortin për raundin tjetër të vendosur tashmë, Everton do të përballet me fituesin e ndeshjes nesër në mbrëmje midis Tottenham dhe Wycombe Wanderers.

Duke folur me BT Sport pas ndeshjes, Ferguson tha: “Unë jam absolutisht i kënaqur dhe kemi luajtur shumë mirë dhe e shfrytëzuam rastin. Ne ishim dominant.


RAPORTI I PLOT I NDESHJES: Fuqia e zjarrit Everton rezulton shumë e fortë për të vendosur lidhjen e rrumbullakët të pestë


“Ne goditëm shiritin, nuk lamë gol dhe në pjesën e dytë vazhduam. Ishte një performancë e mirë e gjithanshme.

“Ne ishim dominues gjatë gjithë kohës, Rotherham na çoi në kohën shtesë dhe ne ishim ekipi më i mirë nga fillimi.”

Në lidhje me Thierry Small duke u bërë lojtari më i ri i klubit ndonjëherë, Skocezi shtoi: “Brilliant, i shkëlqyeshëm për të dhe unë jam i kompensuar për të. Me të vërtetë i kënaqur. Ai ishte i ftohtë dhe ne jemi të kënaqur për të. 16, e pabesueshme. Shpresojmë që i pari nga shumë “.

Për shanset e tyre për të ngritur sende argjendi, Ferguson përfundoi me klishenë klasike të kupës: “Ne jemi në të për ta fituar”.

Calvert-Lewin gëzohet në fitoren kundër rivalëve të fëmijërisë

Calvert.Lewin_.Richarlison.Everton.TEAMtalk

Calvert-Lewin gjithashtu foli për shtypin, duke treguar BT Sport: “I lumtur që u riktheva golave ​​dhe kam punuar shumë për t’u rikthyer në gjendje të plotë fizike.

“E di kur topi është në ato zona, duhet të jem i vetëdijshëm dhe jam i lumtur që isha atje për ta futur.

“Kur shkoni 1-0 lart, ju kurrë nuk jeni të sigurt dhe na u desh të shënonim të dytin, pastaj morëm jastëkun.

“Ishte mirë që të fitoja një balotazh veçanërisht kundër tyre, duke qenë një tifoz i Sheffield United i një fëmijërie.”

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu