Fillimi i nxehtë i jetës së Luis Suarez në Atletico Madrid e ka parë atë të bashkohej me një klub të pushtuar nga vetëm Cristiano Ronaldo ndërsa uruguajani gjuajti edhe një gol të dielën.

Suarez shënoi të dytin nga tre golat e Atletico Madrid kundër Valencia, duke udhëhequr rrugën në një fitore 3-1.

Joao Felix hapi rezultatin për Atletico Madrid në minutën e 23-të, vetëm 12 minuta pasi Valencia fillimisht kaloi në epërsi me një gol nga Uros Racic.

Suarez u rrit në minutën e 54-të për t’i dhënë epërsinë Atletico Madrid para golit të 72-të të Angel Correa, por vulosi rezultatin për Atleti.

Me golin e tij të Dielën, Suarez gjeti rrjetën për herë të 12-të këtë sezon, pasi kishte luajtur vetëm 15 ndeshje deri në këtë pikë.

Fillimi i Suarez është fillimi më i mirë për një lojtar në një klub të ri në La Liga që kur Cristiano Ronaldo bëri lëvizjen në Real Madrid, duke shënuar 13 gola në 15 paraqitjet e tij të para.

Uruguajani bëri lëvizjen nga Barcelona këtë verë, duke u bashkuar në një transferim falas pasi u konsiderua tepricë ndaj kërkesave në klubin katalanas.

Ai aktualisht është duke udhëhequr La Liga në shënimin, duke u barazuar me Youssef En-Nesyri në 12 gola, megjithëse ishte i barabartë Sevilla ylli ka luajtur edhe katër ndeshje të tjera.

Pas fitores së së Dielës, presidenti i Atletico Madrid Enrique Cerezo grumbulloi lavdërime për ish-Barçën dhe Liverpool yll, i cili ai beson se është ende i klasit botëror pavarësisht se është 34 vjeç.

“Ne gjithmonë kemi menduar se Luis Suarez ishte qendra më e mirë në Evropë. Ne jemi me fat që ai është me ne dhe të gjithë janë të lumtur, ”tha Cerezo gjatë një interviste pas ndeshjes me Mundo Deportivo.

Atletico Madrid aktualisht është në majë të La Liga, pasi ka grumbulluar një epërsi prej shtatë pikësh në majë të tabelës.

Pavarësisht se ka një lojë në dorë, Atleti ka atë epërsi prej shtatë pikësh ndaj rivalëve të tyre lokalë Real Madrid, të cilët ulen në vendin e dytë, ndërsa Barca qëndron i treti, 10 pikë prapa Suarez dhe bashkë.

“Ju mund ta humbni atë ose mund ta fitoni”, tha Cerezo kur u pyet në lidhje me garën për titull. “Ne jemi në mes të La Liga dhe kanë mbetur shumë. Aktualisht jemi në vendin e parë por ka mbetur shumë ”.

Tjetra për Atletin do të jetë një vizitë në Cadiz të Dielën.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu