Jamie Carragher ka shprehur shqetësim për formën e Roberto Firmino dhe ndjen Brazili ndërkombëtar është në rrezik të shtrydhur në Liverpool.

Firmino është pjesë e tresheve të para të Liverpoolit përkrah Mo Salah dhe Sadio Mane, të cilët kanë qenë shkëlqyes për Reds për një numër sezonesh.

Ata shkallëzuan malin sezonin e kaluar pasi Liverpool fitoi Premier League për herë të parë që nga 1990, por Carrager ka thënë se ishte i shqetësuar me formën e Firmino mandatin e kaluar dhe se ai ishte zhytur përsëri në fushatën aktuale.

“Unë jam ende i sigurt se Mane dhe Salah do të fillojnë të shënojnë gola përsëri,” i tha Carragher Sky Sports. “Duhet të them se jam i shqetësuar për Firmino.

“Ai kurrë nuk është parë si golashënuesi ‘. Kjo është përgjegjësia e dy të tjerëve, por ai është atje për të përfshirë.

“Kur ata nuk po shënojnë, ai duhet të jetë një kërcënim më i madh për gol.

“Dje (gjatë barazimit 0-0 me Manchester United) ai kishte disa raste, por nuk e goditi mjaft mirë topin. “

Edhe pse ai është kryetari i sulmit, loja e gjithanshme e Firmino ka qenë po aq e rëndësishme sa edhe golat e tij. Por Carragher ndjen se pjesët e tjera të paketës së tij janë zhytur.

“Sjellja e të tjerëve në lojë ka rënë dhe kundër-presimi dhe fitimi i topit përsëri janë rrëzuar,” tha Carragher. “Unë nuk jam duke thënë vetëm këtë sezon, unë jam duke u kthyer në sezonin e kaluar kur Liverpool fitoi kampionatin.

“Isha i shqetësuar atëherë, duke menduar a mund ta kthente ai.

“Ai është ai për të cilin unë shqetësohem më shumë dhe nëse ka ndonjë që do të hiqet gradualisht para të tjerëve, unë ndoshta mendoj se do të ishte Firmino.

“Herët ose vonë, ai front do të duhet të prishet.

“Qëllimet kanë qenë në rënie të vazhdueshme. Ajo që bie në sy gjithashtu janë numrat e posedimit të tij. Isshtë një rënie masive. Kur nuk po merrte golat dhe asistimet, po bënte gjërat e tjera, por është një rënie masive. ”

Carragher mendon se në moshën 29 vjeç, Firmino po arrin një fazë kur sulmuesit fillojnë të humbin zipin e tyre.

“Ai është ai për të cilin unë shqetësohem”, tha Carraghe. “Pavarësisht nëse kjo është një mungesë e formës ose ajo rënie e ngadaltë kur plakeni, e cila është e natyrshme për çdo sulmues kur arrini në fund të viteve ’20 sepse ata nuk luajnë si për sa kohë që lojtarët e tjerë në fushat e futbollit. ”

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu