Duke kaluar në raundin e tyre të parë të Ligës së Kampionëve në ndeshjen e parë kundër RB Leipzig, Liverpool kishte arritur pikën më të ulët të epokës së Jurgen Klopp.

Vetë-implozimi i tyre në humbjen 3-1 kundër Leicester herën e fundit përmblodhi gjithçka të gabuar në Anfield për momentin. Besimi është i ulët, lodhja është e lartë dhe ekziston një sens në rritje që kjo skuadër e shkëlqyer po i afrohet fundit të ciklit të tyre të dominimit.

Për fat të mirë, Leipzig po ndjehej keq për Reds të martën në mbrëmje, duke u dhuruar atyre jo një, por dy gola në pjesën e dytë.

Njeriu i parë fajtor ishte Marcel Sabitzer; duke kapur një top të lirshëm në mesfushë, austriaku u përpoq një pasim në dukje themelor me dhjetë oborre te Lukas Klostermann dhe e kuptoi gabim – shumë gabim.

Me kalimin gjysmë oborri prapa qendërmbrojtësit të rëndë, Mohamed Salah ndjeu erë rasti dhe u hodh mbi topin e gabuar, para se të kalonte me qetësi Peter Gulacsi.

Ky gabim i dha Leipzigut një oreks për vetëshkatërrim pasi disa minuta më vonë, qendërmbrojtësi i ri i vlerësuar shumë Nordi Mukiele ishte fajtor për një gabim edhe më të egër. Kishte mijëra mënyra të pranueshme që Mukiele mund të merrej me topin e gjatë të padëmshëm të Curtis Jones – asnjëri prej tyre nuk përfshiu rënien në anën e tij të pasme si një plaçkitës i ligës së së Dielës ende duke djersitur gjashtë pintat që shijuan një natë më parë dhe të qëndronte atje në një pjesë të mirë ndërsa kundërshtari i tij ishte i qartë.

Mane shënoi të dytin në Liverpool
Mane shënoi Liverpoolin e dytë | FERENC ISZA / Getty Images

Sadio Mane do të përfitonte këtë herë, duke garuar në tokë të lirshme para se ta godiste topin nëpër Gulacsi dhe në pjesën e prapme të rrjetës.

Këto dy gabime ishin tregues të performancës së çuditshme të Leipzig. Kohët e fundit, Die Roten Bullen ka luajtur mirë. Ata kanë bërë një pretendim të vërtetë për të qenë ekipi i ri ‘i dytë’ i Gjermanisë këtë sezon dhe kanë humbur vetëm dy herë në 17 ndeshjet e tyre të fundit në të gjitha garat.

Kundër Liverpool, ata treguan paraqitje të shkurtër të talentit të tyre, me Dani Olmo që goditi shtyllën me një goditje me kokë inovative në fillim dhe Angeliño duke shkaktuar probleme me pozicionimin e tij inteligjent. Sidoqoftë, Leipzig dukej çuditërisht nervoz, veçanërisht në pjesën e pasme.

Kjo u manifestua në një varg gabimesh themelore dhe pak lojtarë luftuan më shumë sesa Dayot Upamecano, i cili në fillim të kësaj jave u zbulua si Pasardhësi i David Alaba në Bayern Mynih. Die Roten do të kishte shikuar shfaqjen e tij përmes gishtërinjve të tyre, me francezin që kapet rregullisht në zotërim dhe gjithashtu ishte fajtor për disa pasime të plogëta të pafalshme, të cilat e vunë ekipin e tij nën presion të panevojshëm.

Megjithëse Upamecano ishte veçanërisht i dobët, performanca e tij ishte tregues i bollëkut të gabimeve të paforcuara nga Leipzig.

Fjala kryesore këtu është i paforcuar. Edhe pse Liverpool bëri shtyp në mënyrë efektive të martën në mbrëmje, kjo nuk ishte se ata i mbytnin kundërshtarët e tyre në nënshtrim, siç kanë bërë kaq shumë herë më parë në Evropë. Një përshkrim më i përshtatshëm do të ishte që Reds të dorëzoheshin ndeshjen në një pjatë argjendi përmes paaftësisë së Leipzig.

Sadio Mane, Jordan Henderson, Roberto Firmino
Leipzig do të jetë i uritur për hakmarrje muajin tjetër | Laszlo Szirtesi / Getty Images

Edhe pse rritja e besimit se fitorja do të sjellë është shumë e nevojshme, Liverpool nuk duhet të kalojë para vetes. Ky barazim mbetet larg nga e kaluara pasi nuk ka shanse që Leipzig të luajë aq dobët përsëri kur të dy ekipet të takohen në Anfield për ndeshjen e dytë në 10 Mars.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu