Sulmuesi francez luajti kundër Eibar ndërsa ndihmoi skuadrën e tij në fitoren e pestë radhazi

Karim Benzema po luan “në një nivel tjetër” pasi ndihmoi Real Madrid për një fitore tjetër, tha trajneri Zinedine Zidane.

Benzema shënoi dhe dha dy asistime pasi Madridi i bëri pesë fitore radhazi në të gjitha garat nga duke mundur Eibar me rezultatin 3-1 në La Liga të Dielën.

Ishte hera e 30-të që Francezi shënon dhe asiston në të njëjtën gjë La Liga lojë Vetëm Cristiano Ronaldo (44) e ka bërë atë më shpesh për Madridin në shekullin 21.

Forma e Benzema u lavdërua nga Zidane ndërsa Madridi u bashkua me Atletico-n në vendin e parë me 29 pikë, megjithëse njerëzit e Diego Simeone kanë luajtur dy ndeshje më pak.

“Benzema është një fitues i ndeshjeve sepse ajo që ai po bën është në një nivel tjetër, jo vetëm për shkak të golave,” tha Zidane në një konferencë për shtyp.

“Gjithmonë e përsëris veten duke thënë të njëjtën gjë për Karim. Nuk janë vetëm qëllimet e tij, ai është një pikë qendrore në lojën tonë. Ai është shumë i rëndësishëm për ne dhe kur shënon, është edhe më mirë, padyshim, por ai është shumë i rëndësishëm për ekipin tonë.

“Ne duhet të nxjerrim në pah performancën e të gjithëve. Ishte një lojë e shkëlqyeshme sot dhe ishte një paraqitje e shkëlqyer nga të dy ekipet. Ashtë një fitore e merituar.”

Benzema vendosi Luka Modric për të bërë 2-0 para se Kike të tërhiqte një gol për të Eibar, të cilët menduan se duhej të kishin një penallti të vonuar për një hendboll nga Sergio Ramos.

Zidane refuzoi të tërhiqet nga vendimi, me Madridin që nënshkroi fitoren e tyre përmes Lucas Vazquez në kohën shtesë.

“Nuk e pashë incidentin e hendbollit me Ramos. Por arbitri është ai që vendos, “tha Zidane.” Ai e di se çfarë po bën dhe unë nuk do të filloj të flas për arbitrat. Nëse ai vendosi të mos japë një penallti kjo është për shkak se ai nuk mendonte se ishte një lojë me dorë ”.

Ndeshja e zënë e ndeshjeve e Madridit vazhdon me një përplasje në shtëpi kundër Granada të Mërkurën. Zidane la të kuptohet se ai mund të rrotullojë skuadrën e tij për ndeshjen, i treti i Madridit në harkun e tetë ditëve.

“Për momentin kështu po luajmë,” shtoi ai. “A do të ketë ndryshime? Po, do të ketë ndryshime, me siguri, sepse është një sezon shumë i gjatë dhe i vështirë.

“Ne rrotullohemi pak më pak tani, por e rëndësishme është që lojtarët po performojnë dhe të gjithë do të luajnë rolin e tyre. Ne nuk kemi ndryshuar shumë në ndeshjet e fundit, por për momentin kështu është, këto gjëra ndryshojnë dhe duhet të vazhdojmë të punojmë së bashku “.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu