Federata lokale ka zbuluar data të reja për dritaren e mini-transferimeve për të ndihmuar klubet të rrisin skuadrat e tyre

Futbolli Kenia Federata ka konfirmuar se afati i transferimit në mes të sezonit do të hapet më 25 janar.

Sipas një deklarate nga federata e marrë nga Qëllimi, dritarja do të zgjasë nga 25 janar deri më 1 mars.

“FKF dëshiron të njoftojë të gjithë [Kenya] Klubet e Premier League dhe palët e tjera të interesit periudhën e regjistrimit të Lojtarit të Dytë [Transfer Window] për kampionatin do të hapet zyrtarisht të hënën, 25 janar 2021 dhe do të zgjasë deri të hënën, 1 mars 2021 “, lexohet në deklaratën dërguar të gjitha klubeve dhe marrë nga Qëllimi.

“Dritarja e Transferimit Ndërkombëtar do të hapet në mesnatën e së hënës, 25 janar 2021, dhe do të mbyllet të hënën, 22 shkurt 2021, në 2359 orë.

“Ndërkohë, afati i transferimit të brendshëm do të hapet zyrtarisht të hënën, 1 shkurt 2021, në mesnatë dhe do të mbyllet të hënën, 1 mars 2021 në 1700.”

Liga Keniane filloi vonë për shkak të pandemisë koronavirus dhe deri më tani janë luajtur shtatë raunde ndeshjesh, me BKK ende kryeson tabelën me 18 skuadra, pavarësisht se humbin garën e tyre të pamposhtur ndaj AFC Leopardët te dielen.

Bankers ishin e vetmja skuadër e pamposhtur në divizion derisa Elvis Rupia shënoi një dyfish për t’i dhënë fund serisë në një humbje 2-1 në Kasarani Stadium.

Megjithatë, disfata nuk ndikoi në pozicionin e tyre të lartë pasi ata kanë 18 pikë nga shtatë ndeshje Tusker, të cilët janë të dytët në 17 pikë nga tetë ndeshje, mundi Peshkaqenë Kariobangi 4-2 të Shtunën.

Pavarësisht nga disfata ndaj Brewers, Sharks mbeti i treti në rend me 15 pikë dhe ndiqen nga afër nga Wazito FC, i cili nxori ekipin e promovuar Bidco United 2-1 të Dielën.

Leopardët e AFC janë të pestët në tabelë me 12 pikë ndërsa Bandari, nën drejtimin e trajnerit të ri Casa Mbungo, janë të gjashtë me 12 pikë, dhe kjo pasi të mposhtin Kakamega Homeboyz 4-3 në Mbarak Grounds.

Afati i transferimit do të ndihmojë klubet të rrisin skuadrën e tyre me Sharks në mesin e të prekurve me dëmtime pasi ata konfirmuan të hënën se do të jenë pa deri në tre lojtarë kundër AFC Leopards në ndeshjen e tyre të ardhshme të FKF Premier League.

Lojtarët e dëmtuar janë Patillah Omotto, i cili pësoi një rrëmbim rrëmbyesi kundër Tusker, së bashku me mbrojtësin sudanez Kuol Chuol dhe bashkatdhetarin e tij Fredrick Alushula.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu