Shefi i Citizens thotë se talenti anglez do të mësojë se ai ka nevojë për ‘ritme të ndryshme’ në lojën e tij me përvojë

Pep Guardiola e ka përshëndetur Phil Foden si një nga lojtarët më “të pabesueshëm” që ka parë në moshën e tij dhe tha se ai mund të shkojë në një nivel tjetër pasi të mësojë të “ngadalësojë”.

Mesfushori Foden ka shënuar pesë gola dhe ka dhënë katër asistime në 17 paraqitje për City këtë sezon.

20-vjeçarja Anglia ndërkombëtar shënoi golin e tretë të Qytetit me një fund të shkëlqyeshëm dhe e vendosi atë në një pjatë për Aymeric Laporte në një rezultat 4-1 Kupa Carabao Fitorja e çerekfinales në Arsenal të Martën.

Foden gjeti pjesën e prapme të rrjetës tetë herë dhe vendosi nëntë gola sezonin e kaluar, kështu që ai është në rrugën e duhur për të përmirësuar ata që shënojnë përpara ndeshjes së Boxing Day me Newcastle United.

Bosi i qytetit Guardiola e vlerëson Foden si një nga lojtarët më të talentuar që ai ka vënë sytë rreth grupmoshës së tij dhe përgëzoi dëshirën e tij për t’u përmirësuar, por tha se ai do të arrijë kulmin e tij vetëm me më shumë përvojë nën rripin e tij.

Spanjolli tha: “Ata [younger players] kanë energji të pabesueshme, por në vendimin përfundimtar, pasimin përfundimtar, ata duhet të ngadalësohen. Energjia për një djalë të asaj moshe, ai dëshiron të fitojë botën, ta mundë botën dhe të jetë i rëndësishëm.

“Normalshtë normale, por ju duhet përvojë për të qenë më të qetë. Ai luan futboll në të njëjtin ritëm, futbolli duhet të luhet në ritme të ndryshme: herë duhet të ecësh, herë nuk ke ritëm, ndonjëherë duhet të ndryshosh ritëm.

“Ai duhet ta kuptojë këtë, por është përvojë, nuk do të thotë që duhet ta bësh atë [now], eshte koha. Ai ka aftësi të jashtëzakonshme dhe shumë gjëra të tjera dhe ne do të jemi tepër të durueshëm, nuk është e lehtë për një lojtar të ri të rritet pasi ka në një klub si ky, duke luajtur lojëra të rëndësishme dhe me ekipin kombëtar.

“Do të jetë një moment kur ai të ngadalësojë, është një proces normal për të gjithë lojtarët e rinj. Thjesht duhet të qëndrosh me ta dhe të jesh i durueshëm.

“Çdo herë që do ta fitosh me durim dhe dëshirë për të qenë një lojtar më i mirë, nuk ka dyshim. Unë e di që mund t’i besojmë dhe t’i mbështetemi gjithë kohës.”

Guardiola është i bindur se Foden ka aftësinë të shënojë shumë më shumë gola për City.

I pyetur se sa është në gjendje të shënojë, ai tha: “Shumë. Shenjat janë të mira. Para portierit ai ka këtë gjakftohtësi. Ai ka diçka që të tjerët nuk e kanë.

“Ai thjesht duhet të ruajë këtë forcë të pabesueshme që ka dhe të përmirësohet. Një lojtar 28, 29, 30 vjeç gjithashtu ka hapësirë ​​për të përmirësuar, kështu që imagjinoni një djalë 20 vjeç si Phil. E rëndësishme është dëshira dhe angazhimi i tij dhe ai është një gëzim për të parë në seancat stërvitore dhe në lojërat që do të përmirësojë “.

Guardiola shtoi: “Ai është një nga lojtarët më të pabesueshëm që kam parë në atë moshë, ai është aq i mirë. Unë isha në Barcelona, Isha në Bajerni i Mynihut dhe po kishte lojtarë më me përvojë, por unë pashë në akademi dhe kishte lojtarë të jashtëzakonshëm në atë moshë.

“Ata kishin karriera të gjata dhe kishin mentalitetin që Phil ka dhe kjo është gjëja më e rëndësishme”.

City do të jetë pa Gabriel Jesus dhe Kyle Walker kur ata të presin Newcastle pasi ata rezultuan pozitivë për koronavirus.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu