Man City u lehtësua në gjysmëfinale të Kupës EFL pasi i shkaktoi më shumë mjerim Arsenalit të rrethuar nga Mikel Arteta.

Arsenal shpresat për një fillim të shpejtë për të qetësuar nervat e tyre midis një vrapimi të tmerrshëm u shkatërruan menjëherë brenda tre minutash.

Oleksandr Zinchenko gjeti hapësirë ​​në të majtë përpara se të fshikullonte me një top ngacmues drejt shtyllës së përparme.

Gabriel Jesus disi u fantazua midis shënjimit të dobët të Shkodran Mustafi dhe Gabriel Magalhaes për të parë kokën e tij brenda shtyllës së largët të pashënuar.

Njeriu Qytet vunë një mbytje të parashikueshme në zotërim, por nikoqirët qëndruan në anijen e tyre të qëndrueshme ndërsa loja u vendos në një çështje mace dhe miu.

City dështoi të shfrytëzonte në maksimum portierin e Arsenalit Alex Rúnarsson, megjithëse një palë pjesë të pasura që përfundimisht nuk çuan në asgjë.

Kundër rrjedhës së lojës, Arsenal më pas siguroi një litar shpëtimi kur Alexandre Lacazette ktheu barazinë në rezultate.

Gabriel Martinelli goditi një top të lirshëm në krahun e majtë përpara se të ngrinte një top të lezetshëm në kutinë me gjashtë oborre.

Dorëzimi ishte shumë i lartë për shënjestrën e parë, por përfundoi perfekt për Lacazette i cili reagoi shpejt për t’u larguar nga shtëpia nën presion.

Bllokimi ishte pothuajse jetëshkurtër kur Rúnarsson kompensoi gabimin e tij të mëparshëm kur mohoi me shkëlqim Jezusin në një situatë një-për-një.

Në goditjen e pjesës së parë, Arsenalit iu dha një goditje e madhe kur portieri i Cityt qëndroi në një sfidë të fuqishme.

Braziliani qëndroi poshtë për disa minuta ndërsa po merrte trajtim në kyçin e tij të djathtë, por fatmirësisht ishte në gjendje të vazhdonte ndërsa mbërrinte intervali.

Martinelli zgjati vetëm tre minuta pas pushimit para se t’i nënshtrohej dëmtimit të tij. Nicolas Pepe i shumë keqdashur u thirr për t’u deputizuar.

Lajmi i keq nuk mbaroi këtu, pasi Rúnarsson çimentoi shfaqjen e tij të lëkundur me një ulërimë të portierëve për ta vendosur City përsëri përpara.

Riyad Mahrez kryeson një goditje të lirë në buzë të zonës, por përpjekja e tij dukej e destinuar për dorezat e tapës së telit të dytë.

Topi disi i doli nga dorashka e tij në rrjetën anësore në një skenar që ai do të priste të kursente 999 herë nga 1.000.

Gjërat shkuan nga të këqija në momente më të këqija më vonë kur Phil Foden e bëri 3-1 me një fund të shkëlqyeshëm. Replays sugjeroi që sulmuesi i ri kishte humbur jashtë loje, por pa VAR në dispozicion në Kupën EFL, qëllimi qëndroi.

Aymeric Laporte më pas shtoi edhe një të katërtin pas një pune të lezetshme nga Phil Foden për të krijuar një oborr hapësire më pas.

Njeriu i fundit që Arsenali dëshironte të shihte futjen në veprim ishte thirrur më pas ndërsa Sergio Aguero kaloi me këmbë për t’u përballur me një mbrojtje të lodhur dhe të demoralizuar.

Me lojën e fituar në mënyrë efektive, megjithatë, çereku i fundit i një ore luajti me pak në mënyrën e veprimit të golit.

Man City përfundimisht kaloi në fazat gjysmë-finale përmes një rezultati 4-1.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu