Ndeshja hapëse e Thomas Tuchel në krye të Chelsea ofroi shumë pozitive, por kishte një ndjenjë deja vu pasi Blutë përsëri luftuan për të thyer bllokimin kundër një skuadre solide të Ujqërve.

Përplasja e së dielës me Burnley mund të duket si një mundësi e shkëlqyer për shefin gjerman për të shënuar fitoren e tij të parë në krye të klubit të Londrës perëndimore, por njeriu i Sean Dyche mbërrin në formë të mirë pasi ka fituar tre në kërcim duke përfshirë edhe gjashtë shënimet në dy ndeshjet e tyre të fundit .

Le të hedhim një vështrim në Chelsea anën që Tuchel duhet të paraqitet për përplasjen e tyre me Clarets, pasi ata kërkojnë të shënojnë vetëm fitoren e tretë në dhjetë daljet e tyre të fundit në Premier League.

Ben Chilwell
Ben Chilwell pritet të ruajë vendin e tij në mbrojtësin e majtë | Chloe Knott – Danehouse / Getty Images

Edouard Mendy (GK) – Nëse vendi i tij si numri një i Chelsea nuk ishte çimentuar tashmë, gabimi i Kepa Arrizabalaga kundër Luton në FA Cup sigurisht e siguroi atë. Nuk ka gjasa të jetë zgjidhja afatgjatë për çështjet e tyre të portierit, por opsioni më i mirë në klub për momentin.

Cesar Azpilicueta (RB) – Duke pasur parasysh dremitjen përpara Reece James në ndeshjen e parë të Tuchel të ngarkuar ndoshta duke sugjeruar që gjermani është i etur të shtojë një përvojë më shumë në vijën e prapme.

Antonio Rudiger (CB) – Pasi ishte ngrirë nga ish-shefi Frank Lampard, ai dukej se po kthehej në planet e tij drejt fundit të mandatit të tij, dhe Tuchel pa dyshim do ta njohë cilësinë e tij.

Thiago Silva (CB) – Luajti 90 minutat e plota në 14 nga 17 daljet e fundit të Chelsea në Premier League. Duket se është qendërmbrojtësi numër një në klub dhe do të jetë thelbësor në sezonin e klubit.

Ben Chilwell (LB) – Me tre mbrojtës të majtë në librat në Stamford Bridge është folur se një do të largohet patjetër nga kjo dritare, megjithëse sigurisht nuk do të jetë Ben Chilwell – padyshim zgjedhja e parë e majtë në klub.

Mason Mount
Mason Mount mund t’i jepet fillimi i tij i parë nën Tuchel | Catherine Ivill / Getty Images

Jorginho (CM) – Me N’Golo Kante përsëri në stërvitje, koha e italianit në ekipin e parë mund të përfundojë, por atij ka të ngjarë t’i jepet një shansi i fundit për të bërë përshtypje pasi Kante duket se do të rimarrë mprehtësinë e ndeshjes.

Mason Mount (CM) – Mbetet për të parë nëse mosveprimi i tij nga XI i parë i Tuchel ishte duke i ofruar atij një pushim ose nëse ai sapo u rrëzua. Sidoqoftë, pas kameos së tij të shkurtër në mesjavë ai me siguri tregoi mjaftueshëm për të garantuar dhënien e mundësisë së tij nga jashtë.

Mateo Kovacic (CM) – Cilësia e padyshimtë e Kroatit mund të jetë një pasuri e madhe për Chelsea, por paaftësia e tij për të shfaqur cilësinë e thënë mbi një bazë të qëndrueshme do të thotë se ai ende nuk ka çimentuar vendin e tij në XI startues. Një shef i ri përfaqëson një fillim të ri dhe ai do të shpresojë të bëjë përshtypje.

Tammy Abraham, Callum Hudson-Odoi
Tammy Abraham mund të merrej shansi i tij në krye | Catherine Ivill / Getty Images

Callum Hudson-Odoi (RW) – Dukej e gjallë në kohë kundër Ujqit dhe Tuchel ka parë qartë diçka që i pëlqen tek i riu më parë jashtë favorit.

Tammy Abraham (ST) – Me Olivier Giroud duke mos arritur të marrë vërtet një pretendim për të qenë sulmuesi numër një i Tuchel kundër Wolves, Tammy Abraham ka të ngjarë t’i jepet mundësia e tij.

Christian Pulisic (LW) – Amerikani gëzoi një magji të shkëlqyer nën Tuchel në Borussia Dortmund dhe pritet të bëhet një pjesë kryesore e planeve të Gjermanit. Nëse ai mund të prodhojë futboll, ne e dimë se ai është i aftë, atëherë Blutë do të kthehen në mënyra fituese në asnjë kohë.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu