Liverpool mirëpresim Burnley në Anfield të enjten në mbrëmje pasi ata kërkojnë të fitojnë për herë të parë në pesë Premier League lojëra.

Skuadra e Jurgen Klopp ka qenë në një çrregullim që nga shkatërrimi i tyre i Crystal Palace me rezultatin 7-0. Golat janë tharë që nga ajo ditë, pasi Reds kanë gjetur rrjetën vetëm një herë në ndeshjet e tyre të mëvonshme në kampionat – Greva e Sadio Mane vjen në një barazim 1-1 kundër West Brom.

Burnley përfaqësojnë kundërshtim të ashpër; Skuadra e Sean Dyche mbërrin në Anfield duke mburrur mbrojtjen më të mirë në nëntë të fundit të kampionatit, duke pësuar 22 gola në 17 ndeshje. Clarets janë të përfshirë në një betejë të rënies dhe me siguri do të mbështeten në atributet e tyre mbrojtëse për të siguruar një rezultat kundër kampionëve.

Pra, prishja e tyre do të jetë çelësi për një skuadër të Liverpoolit që lufton në mënyrë krijuese. Këtu është formacioni që duhet të fillojë të bëjë pikërisht atë.

Alisson (GK) – Jo shumë e vështirë për të parashikuar se kush do të shfaqet mes shkopinjve. Alisson bëri dy mbrojtje të mira kundër Manchester United herën e fundit dhe do të kërkojë të enjten për fletën e tij të gjashtë të pastër të sezonit.

Trent Alexander-Arnold (RB) – Mbrojtësi i vërtetë ka luftuar me të vërtetë për të replikuar ndikimin e tij krijues të sezoneve të mëparshme, duke siguruar vetëm dy asistime deri më tani. Por, ai mbetet një titullar për skuadrën e Klopp.

Joel Matip (CB) – Ka humbur ndeshjen e United pasi Klopp nuk ishte i gatshëm të rrezikonte atë. Sidoqoftë, kamerunasi ka të ngjarë të kthehet për këtë.

Fabinho (CB) – Braziliani ka qenë i shkëlqyeshëm si një qendërmbrojtës i improvizuar këtë sezon dhe do të vazhdojë në mbrojtje ndërsa Virgil Van Dijk dhe Joe Gomez janë jashtë.

Andy Robertson (LB) – Ka dalë më mirë se kolegu i tij në anën tjetër të mbrojtjes në departamentin e asistencës, duke grumbulluar pesë, por përsëri nuk do të jetë i kënaqur. Ai do të vazhdojë të jetë zgjedhja numër një e Klopp në mbrojtësin e majtë, megjithëse.

Thiago (CM) – Spanjolli bëri debutimin e tij në Anfield herën e fundit dhe mund të gjente më shumë gëzim të enjten me Jordan Henderson duke plotësuar rolin e ulur, duke e lejuar atë të shpërndante topin në pozicione të përparuara. Vizioni i tij mund të jetë thelbësor për të Kuqtë.

Jordan Henderson (CM) – Kapiteni i klubit ka të ngjarë të kthehet në mesfushë pasi të përdoret në mbrojtje kundër United. Ai do të shpresojë të ndikojë në lojë dhe ta bëjë skuadrën e tij përsëri.

Georginio Wijnaldum (CM) – Holandezi ka qenë një tipar i rregullt për skuadrën e Klopp, duke përfshirë në të gjitha 18 ndeshjet e ligës deri më tani, dhe ka të ngjarë të fillojë këtë.

Mohamed Salah
Asnjë gol në kampionat në katër për Mohamed Salah | James Williamson – AMA / Getty Images

Mohamed Salah (RW) – Nuk ka shënuar në katër ndeshje të Premier League dhe do të jetë i dëshpëruar për t’i dhënë fund thatësirës së tij për të kaluar në 14 gola për sezonin.

Roberto Firmino (ST) – Një tjetër lojtar që e ka pasur të vështirë të futet në lojëra kohët e fundit. Braziliani nuk ka qenë i papritur vonë, por, me Diogo Jota ende jashtë, duket opsioni i mundshëm përpara.

Sadio Mane (LW) – Lojtari i vetëm i Liverpool që shënoi në katër ndeshjet e tyre të fundit në kampionat dhe gjithmonë një punëtor i palodhur. Mane është një startues i garantuar në të majtë të tre pjesëve të tyre të përparme.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu