Jurgen Klopp Liverpool të udhëtojë për në veri të Londrës të enjten në mbrëmje për t’u përballur me Tottenham Hotspur të Jose Mourinho Premier League.

Kur këto dy skuadra u ndeshën për herë të fundit me njëra-tjetrën, në mes të dhjetorit, ishte një ndeshje e parë e tabelës midis të parës dhe të dytës. Sidoqoftë këtë raund, Liverpooli është i pesti dhe Spurs në të gjashtin. Mikpritësit, megjithatë, janë të pamposhtur në tetë në të gjitha garat – gjashtë prej tyre kanë qenë fitore. Skuadra e Mourinho mbaroi fituesit 4-1 në Wycombe herën e fundit, pavarësisht se e gjetën momentalisht poshtë në pjesën e parë.

Ndërkohë, për Liverpoolin, forma e fundit nuk ka qenë aq rozë. Burrat e Klopp e gjejnë veten në mes të një copë toke shumë ngjitëse. Ata janë pa fitore në pesë ndeshjet e tyre të fundit në kampionat, duke dështuar të shënojnë në katër të fundit – së fundmi duke humbur serinë e tyre në 68 ndeshje në shtëpi të Premier League pa humbje duke pësuar një humbje tronditëse 1-0 në duart e Burnley.

Sidoqoftë, kishte shenja përmirësimi në daljen e tyre më të fundit, me Mohamed Salah që më në fund gjeti edhe një herë prekjen e tij shënuese. Egjiptiani shënoi dy herë kundër Manchester United, megjithëse skuadra e tij humbi përfundimisht 3-2 për të dalë në Kupën e FA.

Kështu që, këtu është formacioni që duhet të fillojë për Liverpool të Enjten.

Alisson Becker
Një fletë e pastër në pesë deri më tani në janar për Alisson | Pishinë / Getty Images

Alisson (GK) – Ka qenë magjia më sfiduese e brazilianit si numri një i Liverpoolit pa dyshim, por ai mbetet numri një i fortë mes shkopinjve.

Trent Alexander-Arnold (RB) – Vetëm dy asistime në Premier League gjatë gjithë sezonit, dhe asnjë nga mesi i dhjetorit, por mbrojtësi i plotë është ende zgjedhja e parë e Klopp kështu që do të fillojë të enjten mbrëma.

Joel Matip (CB) – Nuk u paraqit kundër Manchester United, por qendërmbrojtësi ka të ngjarë të kthehet në krah për Rhys Williams dhe të sigurojë përvojë të vlefshme.

Fabinho (CB) – Ai ka qenë një i pranishëm ndonjëherë në pjesën e pasme në mungesë të Virgil van Dijk dhe Joe Gomez dhe ka performuar vazhdimisht mirë, mesatarisht 3.6 rikuperime të topave në një lojë në kampionatin e kësaj fushate – një startues i sigurt.

Andy Robertson (LB) – Skocezi, ashtu si mbrojtësi i tij i plotë, ka luftuar vonë, por do të kërkojë të rikthehet në mesin e asistimeve të Enjten, pasi nuk ka arritur të shënojë një që nga avantazhi 7-0 në Crystal Palace.

Thiago Alcantara
Thiago do të duhet të jetë në gatishmëri të lartë mbrojtëse | Michael Steele / Getty Images

Alex Oxlade-Chamberlain (CM) – Jordan Henderson është një dyshim i madh për ndeshjen, kështu që Oxlade-Chamberlain ka të ngjarë të fillojë në mesfushë për Reds. Ai do të shpresojë të ketë një ndikim shumë më të madh nga qendra e fushës sesa krahu i djathtë, ku ai luajti kundër Burnley.

Thiago (CM) – Spanjolli ka të ngjarë të fillojë përsëri në mes të treve, në rolin më të thellë. Nuk ka arritur të grumbullojë një asist në fanellën e Liverpool ende, por kundër Tottenham, detyrat e tij mbrojtëse mund të jenë përparësia.

Georginio Wijnaldum (CM) – Holandezi ka filluar pesë të fundit për Liverpool dhe duket se do të shfaqet edhe një herë në mesfushë.

Mohamed Salah (RW) – Më në fund u rikthye në gropën e shënimit të golave ​​kundër United, por do të shpresoj ta transferoj atë në kampionat të enjten dhe të shënoj 14-tën e fushatës së tij.

Roberto Firmino (ST) –
Dukej shumë më e gjallë në atë lojë të Kupës FA, duke e bërë sulmin të shënjestruar. Ai do të shikojë për të ndihmuar në dy asistimet që ai shënoi herën e kaluar.

Sadio Mane (LW) – Filloi në stol për ndeshjen e United, por do të shfaqet nga fillimi të Enjten dhe, me Firmino që duket përsëri i fortë krijues, do të shpresojë të shënojë golin e tij të parë në më shumë se një muaj.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu