Manchester United do të përballet me Liverpool në Anfield në një përplasje në krye të tabelës të Dielën. Stillshtë ende rivaliteti më i madh i futbollit anglez, por ky është takimi më domethënës midis të dyve në kontekstin e një gare për titullin Premier League në më shumë se një dekadë.

United shkon në lojë tre pikë larg Liverpoolit për shkak të fitores në ndeshjen e tyre kundër Burnley të martën. Edhe një barazim do të siguronte që hendeku të paktën të mbetet dhe skuadra e Ole Gunnar Solskjaer do të duhet të jetë elastike për t’u siguruar që ata të marrin një rezultat pozitiv.

Por Të bashkuar shefi mund të duhet të bëjë disa thirrje të mëdha për formacionin dhe personelin, veçanërisht kur një Paul Pogba i ringjallur është i shqetësuar, për të siguruar që ekipi i tij nuk do të mbizotërohet.

Ka dobësi në Liverpool gradat dhe kjo nuk është e njëjta vjelje që u kthye në titull sezonin e kaluar. Marrja në Trent Alexander-Arnold dhe dobësitë e tij mbrojtëse është një mënyrë e tillë që United do të gëzojë, siç ishte rasti në një fitore 2-1 në Old Trafford në 2018.

Ky është United XI me të cilin Solskjaer mund të shkojë

Eric Bailly
Eric Bailly ka qenë një zbulim që kur u kthye në palestër | Pishinë / Getty Images

David de Gea (GK) – Spanjolli ka luajtur në më shumë nga këto lojëra se çdo lojtar tjetër aktual i United dhe ishte një fitore e famshme ndaj Liverpool në Old Trafford në 2014 që ndihmoi në çimentimin e vendit të tij si një nga portierët më të mirë në botë.

Aaron Wan-Bissaka (RB) – Do të duhet të jetë në mbrojtjen e tij më të mirë për të luftuar me Sadio Mane. Kjo do të thotë pozicionim dhe vetëdije e përgjithshme, e cila ka munguar vonë, jo vetëm aftësia e tij e famshme një për një.

Harry Maguire (CB) – Kapiteni i United ka kapërcyer një fillim shumë të vështirë të sezonit pas një vere të trazuar nga një perspektivë personale, dhe mbase përmbledh më së miri gjithë udhëtimin e skuadrës gjatë tre muajve të fundit.

Eric Bailly (CB) – E bën Maguire një mbrojtës më të mirë për shkak të ritmit të tij në kopertinë dhe ka luajtur një rol vendimtar në fitoren e fundit të United. Blloqet e hendekut të fundit kanë qenë jetësore dhe Victor Lindelof nuk do të kthehej në ekip edhe nëse do të ishte i aftë.

Luke Shaw (LB) – Ka të ngjarë që përsëri të përshëndes Alex Alex. Backshtë përsëri për të luajtur disa nga lojërat e tij më të mira për United tani që ai është në një gjendje të mirë fizike. Të ecësh përpara do të jetë thelbësore në përpjekjen për të zmbrapsur Alexander-Arnold dhe për të kufizuar prodhimin e tij sulmues.

Scott Mctominay
Scott McTominay do të kthehet si lojtari i fundit i lojës së madhe të Man Utd | Visionhaus / Getty Images

Scott McTominay (CM) – Padyshim Darren Fletcher i ri i United në atë që është i papërkulur për ndeshjet më të mëdha. Shënoi në një derbi në Mançester sezonin e kaluar dhe tregoi përsëri kundër Leeds kohët e fundit se si ai hap për përplasjet me rivalët.

Fred (CM) – Një tjetër që duhet të kthehet në ekip pasi të pushojë për fitoren e Burnley. Energjia dhe disiplina e tij do të jenë thelbësore për të parandaluar Liverpoolin që të fitojë një terren në zonat qendrore. Paul Pogba, pavarësisht formës së tij të fundit, mund të sakrifikohet si rezultat.

Bruno Fernandes (AM) – Krijimtaria e United do të jetë përgjegjësia e një lojtari që tashmë ka 44 gola dhe asiston në emrin e tij që nga hyrja në klub pak më pak se një vit më parë. Më së shumti ka kaluar dy ndeshje me një kontribut gol në Premier League këtë sezon.

Marcus Rashford
Marcus Rashford i ka dhënë Liverpool makthe në të kaluarën | Pishinë / Getty Images

Daniel James (RW) – Ka qenë një sezon i dytë i vështirë në United për përfaqësuesin e Uellsit, por ai filloi kundër Chelsea dhe Leeds kur Solskjaer mendoi që ritmi i tij do të ishte një armë. Sigurimi që United ka atë kërcënim për të mbajtur Liverpoolin të mbështetur mund ta shohë atë të përfshirë.

Anthony Martial (ST) – Duket sikur francezi do të jetë i aftë, pavarësisht nga një frikë e rëndë. Nëse jo, Edinson Cavani është një zëvendësim më se i denjë dhe të paktën do të jetë një aset i madh jashtë stolit për të bërë pyetje të çiftimit të qendërmbrojtësit të Liverpoolit.

Marcus Rashford (LW) – Heroi i shtëpisë së United ka pasur një javë tjetër masive jashtë fushe dhe shënoi një asist kundër Burnley. Ai e ktheu Alexander-Arnold brenda për herë të fundit që United mundi Liverpool gati tre vjet më parë dhe kjo është një dobësi që duhet shfrytëzuar përsëri.

Për më shumë nga Jamie Spencer, ndiqeni atë Cicëroj dhe Facebook!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu