Dritarja e transferimit të verës 2020 WSL ishte një masakër e mrekullueshme.

Ne menduam se ishte mjaft emocionuese kur Manchester City nënshkroi Chloe Kelly në korrik – dhe pastaj kaosi u shpalos.

Ne kishim kampionë të Kupës së Botës, fitues të medaljeve të arta Olimpike dhe fitues të Ligës së Kampionëve, duke zbritur në kampionat, rekordi i transferimit u thye, Lucy Bronze u kthye dhe për t’i shtuar të gjitha, Alex Morgan u bashkua spontanisht me Tottenham.

Gratë SL Benfica v Chelsea FC Women - Raundi i 32 i Ligës së Kampionëve të grave UEFA - Ndeshja e parë
Ardhja e Pernille Harder ishte një nga një numër transferimesh WSL në verë Gualter Fatia / Getty Images

Por ndërsa të gjithë ishin ngazëllyer për rekrutët e tyre të ndryshëm, Chelsea kishte dikë që kishte qenë në klub për gjysmë dekade, por fillimi i sezonit 2020/21 do të ndihej si një nënshkrim i ri.

Fran Kirby – dikur e ardhmja me flokë të shkurtër, zvogëlues të futbollit anglez pasi ajo shpërtheu në skenë në Kupën e Botës 2015 pavarësisht se luante për Reading të veshjes së Kampionatit – ishte paraqitur vetëm katër herë për Blues gjatë fushatës së mëparshme.

Kirby ishte diagnostikuar me perikardit – një inflamacion i rreshtimit të zemrës – në nëntor dhe pranoi se ajo ishte afër hedhjes së peshqirit dhe kthimit të shpinës së lojës. Ajo humbi pjesën tjetër të sezonit, por Chelsea u përball me mungesën e saj dhe fitoi titullin WSL.

Fran Kirby
Kirby është bërë golashënuesi rekord i të gjitha kohërave të Chelsea në këtë sezon | Catherine Ivill / Getty Images

Linja e tyre tashmë tërheqëse e syve kishte parë shtimin e Sam Kerr në janar dhe më pas Pernille Harder në verë – dy nga lojtarët më të mirë në futbollin botëror. Mund të ketë qenë e lehtë të harrojmë Kirby.

Por, pavarësisht se kaloi nëntë muaj pa goditur një top në mënyrë konkurruese, 27-vjeçari goditi tokën duke drejtuar këtë term. Në Community Shield në fund të Gushtit, as Chelsea dhe as City nuk kishin luajtur që nga Shkurti. Kirby nuk kishte luajtur që nga nëntori. Megjithatë, ajo dukej lojtari më i mprehtë në fushë.

Performanca e saj ishte një shenjë e gjërave që do të vijnë. Ndërkombëtarja e Anglisë ka operuar gjerësisht për pjesë të mëdha të sezonit, ku loja e saj e ndërlikuar e lidhjes, vizioni dhe aftësia për të siguruar për shokët e saj të skuadrës kanë shkëlqyer me të vërtetë.

Kundër Leximi në shëtitjen më të fundit të Chelsea në WSL, Kirby u vendos në rolin e dhjetë – një pozicion që ajo shpesh e ka zënë për Luaneshat – dhe doli në qendër të fazës.

Sulmuesi shënoi katër herë (përfshirë dy goditje me kokë pavarësisht se ishte i gjatë 157 cm) në një performancë shkatërruese sulmuese. Kohezioni i saj me Kerr ishte elektrik, ajo u tërhoq nga çdo lëvizje në anën e pasme të Reading dhe ishte e mprehtë përpara portës ndërsa Blues kaluan fituesit 5-0.

Chelsea përballet Manchester United të dielën ndërsa anët e fundit të pa mundur të WSL-së shkojnë ballë për ballë. United vështirë se e ka gabuar këtë term, por me Kirby në formën e jetës së tyre, rekordi i tyre i pamposhtur do të rrezikohet.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu