Menaxheri i Chelseat, Frank Lampard ka konfirmuar se qendërmbrojtësi Fikayo Tomori është duke u rreshtuar për një lëvizje huazimi larg nga Stamford Bridge këtë muaj.

23-vjeçari ka menaxhuar vetëm 45 minuta veprim të Premier League këtë sezon dhe zakonisht është lënë jashtë skuadrës së ditës së ndeshjes së Blues krejt, në vend që të shoh vetëm minuta në Kupën Carabao.

FBL-ENG-LCUP-CHELSEA-BARNSLEY
Tomori ka qenë i kufizuar në lojëra kupa | GRANTA ALASTAIR / Getty Images

Duke marrë në konsideratë mungesën e tij në minuta, ishte një surprizë për të parë vetëm Tomori dorëzuar dhjetë minuta në fitoren e së Dielës 4-0 ndaj Morecambe në Kupën e FA, dhe Lampard konfirmoi pas lojës se vendimi i tij ishte marrë sepse Tomori do të largohet nga klubi në kredi.

“Situata me Fikayo është e hapur për momentin,” tha Lampard (përmes futboll.london) “Ekziston një mundësi që ai mund të jetë duke huazuar për të marrë lojëra diku tjetër. Kjo ishte pjesë e mendimit tim për të mos e filluar atë sot.

“Unë i dhashë atij disa minuta në fund, por ndërsa ishim duke parë atë, unë doja të sigurohesha se ishte gjëja e duhur për klubin dhe për të dhe individualisht. Prandaj, ai nuk e nisi. Por qëndrimi i tij, edhe pse nuk ka luajtur shumë kohët e fundit, ka qenë fantastik në stërvitje dhe në mënyrën se si është. ”

Frank Lampard
Lampard ka preferuar opsionet e tjera | Marc Atkins / Getty Images

Tomori ka qenë ChelseaQendërmbrojtësi i zgjedhjes së pestë këtë sezon, me Antonio Rudiger dhe Andreas Christensen të preferuar të preferuar për startuesit Kurt Zouma dhe Thiago Silva.

Një lëvizje huazimi është sugjeruar si opsioni më i mirë për muaj, me Chelsea të shqetësuar rreth lejimit të karrierës së 23-vjeçarit, por kishte shqetësime se një dëmtim i kohëve të fundit në gju i pësuar nga Christensen mund ta detyronte Tomorin të qëndronte në klub.

Ky mund të ketë qenë rezultati i preferuar i Chelsea këtë muaj, megjithëse doli në dhjetor që Tomori ishte më shumë se pak i frustruar nga situata e tij aktuale, me Atletikës duke shkuar aq larg sa të deklarojë se mbrojtësi synonte të shtynte për një dalje të përhershme në janar.

Chelsea nuk dëshiron të humbasë 23-vjeçarin, i cili shihet nga shumë si një perspektivë e ndritshme për të ardhmen, kështu që rënia dakord për huazimin e tij mund të jetë mënyra e vetme për të qetësuar Tomorin.

Sa i përket vendeve të mundshme të uljes për Tomori, Leeds United janë emëruar si paditës në Premier League, ndërsa skuadra e Ligue 1 Rennes ka kohë që lidhet me një lëvizje për mbrojtësin jashtë favorit.

Për më shumë ngaTom Gott, ndiqeni atëCicëroj!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu