Frank Lampard ka pranuar që ekipit të tij Chelsea iu dha një ‘mësim’ gjatë humbjes së tyre 3-1 ndaj Manchester City, ndërsa kërkoi gjithashtu durim gjatë rindërtimit të vazhdueshëm të klubit.

Qyteti ishin i papërmbajtshëm në pjesën e parë në Stamford Bridge, duke shënuar tre herë për të vendosur ndeshjen përtej nikoqirëve të tyre në pak më shumë se gjysmë ore.

Ilkay Gundogan kapi të parin, duke u rrotulluar në buzë të kutisë përpara se të gjuante një goditje në këndin e poshtëm, ndërsa Phil Foden dhe Kevin De Bruyne do të shënonin edhe para pushimit. Callum Hudson-Odoi pastaj do të kapte një ngushëllim në minutat e vdekjes së pjesës së dytë.

Humbja ishte e katërta e Chelsea në gjashtë ndeshje të Premier League dhe menjëherë pas kohës së plotë u raportua se puna e Lampard ishte në rrezik.

Duke folur në konferencën e tij për shtyp pas ndeshjes, ai pranoi rezultatin e Qytetit dhe forma e dobët e skuadrës së tij ka qenë e vështirë për t’u marrë.

“Lojtarët ndien një mësim të vërtetë në fushë në atë pjesë të parë,” tha Lampard (përmes Telegrafi)

“Kam pasur periudha të vështira vitin e kaluar. Ndoshta ka pasur rrethana lehtësuese kështu që njerëzit nuk i shikonin ata njësoj … dhe për mua ata ndiheshin të ashpër dhe të ashpër sepse unë jam një perfeksionist dhe dua më të mirën për këtë klub kështu që i pari person që bën presion [on me] jam unë dhe ka pasur raste vitin e kaluar kur kam ndjerë presion “.

Pavarësisht shpenzimeve të mbi 200 milion in gjatë verës, rezultati i lë Chelsea shtatë pikë larg drejtuesve të përbashkët Liverpool dhe Manchester United, të cilët të dy kanë një lojë në dorë. Ata janë gjithashtu më keq, për sa i përket pikëve, sesa ishin pas 17 ndeshjeve sezonin e kaluar.

Frank Lampard
Lampard dukej i dëshpëruar në pikat në vijën e prekjes | Marc Atkins / Getty Images

Lampard shtoi se zhvillimi i dobët i Chelsea mund të shpjegohet pjesërisht nga fluksi i talenteve të reja këtë sezon, duke këmbëngulur se klubi do të duhet të durojë disa ‘dhimbje’ para se të kthehet në majën e futbollit anglez.

Ai tha: “Unë isha i vërtetë pasi Leeds tha që ne nuk jemi pretendentë për titull, unë jam real tani që them se ky klub duhet të marrë disa dhimbje për të arritur atje ku duam të arrijmë sepse çdo rindërtim dhe [transfer] ndalimi që kemi pasur lojtarët që kemi sjellë merr dhimbje. Kjo do të thotë dhimbje prapa skenave, dhimbje në fushë herë pas here dhe luftë dhe karakter dhe kështu ndërton “.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu