Shefi i Chelsea Frank Lampard ishte ‘i zemëruar’ me mënyrën në të cilën Blutë u rrahën nga Arsenali në Boxing Day dhe u kërkoi lojtarëve të tij të ‘merrnin përgjegjësi’ për pjesën që luajtën në humbjen 3-1.

Njerëzit e Lampard u klasifikuan nga Gunners që në minutën e parë, të cilët kaluan në epërsi përmes një penalltie të Alexandre Lacazette dhe më pas dyfishuan avantazhin e tyre para pjesës së parë, falë një goditje të lirë të shkëlqyer të Granit Xhaka.

Frank Lampard
Shpresat për titullin e Chelseat u pësuan një goditje të madhe me këtë humbje | Julian Finney / Getty Images

Goli i Bukayo Saka në goditje tërthore vrau lojën në fillim të pjesës së dytë, dhe megjithëse Blutë tërhoqën njërin mbrapa dhe humbën një penallti të vonuar, ata u rrahën mirë.

Dhe mënyra e humbjes e la trajnerin Lampard të ndjehej jashtëzakonisht i zemëruar dhe i irrituar me ekipin e tij. Duke folur pas humbjes, ish-Chelsea mesfushori pranoi se skuadra e tij ishte ‘shumë e dobët’ dhe nuk kishte energji, ndërsa fajësonte mentalitetin e lojtarëve kur i afroheshin lojës.

“Në pjesën e dytë ne treguam një farë urgjence por ishte tepër vonë,” tha Lampard. “Pjesa e parë i dhamë vetes shumë për të bërë, ishim shumë të varfër. Ju nuk mund të keni mungesë energjie dhe dëshire në Premier League dhe ne bëmë.

“Ju mund të përgatiteni sa të doni, por nëse shfaqeni ashtu, kjo është një gjë tjetër. Inshtë në mendje.

Thiago Silva
Thiago Siva përmbledh ndjenjat e mbështetësve të Chelsea | Chloe Knott – Danehouse / Getty Images

“Nëse kryeni më pak se gjërat, gjërat shkojnë kundër jush si goli i Saka. Kjo është jeta. Në një ditë tjetër mund të kishim shënuar penalltinë dhe të ktheheshim, por nuk është një ditë për ne.

“Skuadrat që fitojnë, fitojnë, fitojnë pa pushim nuk ishin duke fituar dy ose tre vjet më parë. Ne nuk jemi akoma atje, kjo është e qartë. Unë e ndjeva atë kur jemi në drejtimin tonë të gjatë të pamposhtur dhe e ndjej tani. Ne morëm shumë gabim sot “.

Lampard gjithashtu mori përgjegjësinë për humbjen, por inkurajoi lojtarët e tij të bënin të njëjtën gjë, duke thënë ‘nuk do të fitoni asnjë ndeshje’ nëse nuk luani më së miri, dhe Chelsea ‘mori atë që meritonte’ në Emirates .

“Do të marr përgjegjësi nga jashtë, por edhe lojtarët duhet të marrin përgjegjësi. Mesazhi ishte i qartë – Arsenal janë një ekip i rrezikshëm. Kur dilni dhe luani 60 ose 70 përqind atëherë nuk do të fitoni asnjë lojë.

“Unë jam i zemëruar sepse dua që ne të fitojmë ndeshje. Ishte një mundësi për të shkuar e dyta. Ju merrni atë që meritoni.”

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu