Ju do të nxiteni shumë për të përshkruar pjesën më të madhe të biznesit të transferimeve të Manchester United në vitet e fundit si diçka tjetër përveç mbytjes.

Dakord se ka qenë një perlë e çuditshme – qetësoni djemtë e tifozëve të Bruno Fernandes, ne e dimë – por disa nga blerjet e tjera nuk kanë arritur të përmbushin etiketat e tyre (zakonisht) astronomike të çmimeve.

Fredi prodhoi një shfaqje të plotë ndaj Sociedad
Fredi prodhoi një shfaqje të të gjithë veprimeve kundër Sociedad | Robbie Jay Barratt – AMA / Getty Images

Një lojtar që deri në vitin e kaluar apo më shumë sigurisht që do të ishte përmendur në një bisedë të tillë është Fred.

Braziliani luftoi në sezonin e tij të parë në Old Trafford pas ardhjes së tij prej 47 milion £ nga Shakhtar Donetsk, por pasi iu dha kohë për të zgjidhur ai ka filluar të provojë veten të jetë një pasuri e vërtetë në anën e Ole Gunnar Solskjaer dhe përpjekjen e tyre për t’u rishfaqur si një të fuqive të futbollit anglez.

Ndërsa partneriteti i Fred me Scott McTominay në bazën e Të bashkuar mesfusha ka lulëzuar veçanërisht këtë sezon, përplasja e Djajve të Kuq me Real Sociedad në ndeshjen e dytë të 32 ndeshjeve të fundit të Europa League tregoi një anë krejt tjetër për mesfushorin.

Me njerëzit e Solskjaer 4-0 nga pjesa e parë, pjesa e dytë e barazimit në Old Trafford ishte në thelb një goditje e shpejtë.

Pasi 20 minutat e para ishin naviguar në mënyrë të sigurt dhe qartë nuk kishte asnjë shans për një kthesë të bujshme, United filloi të luante me pak më shumë liri, me Aaron Wan-Bissaka madje duke shfrytëzuar rastin për të përsosur lojën e tij përpara – me rezultate të ndryshme

Partneriteti i Fred dhe McTominay ka lulëzuar këtë sezon
Partneriteti i Fred dhe McTominay ka lulëzuar këtë sezon | Alex Livesey / Getty Images

Pa pasur nevojë për mbulesë mbrojtëse, Fred hapi çezmat dhe e mori përsipër për ta bërë interesante një çështje mjaft të zymtë – dhe ai nuk e bëri aspak një punë të keqe.

Braziliani mbajti kërcënimin ndaj Real Sociedad në pjesën e parë, duke marrë topin nga thellësia dhe duke drejtuar vizitorët me qëllim dhe qëllim. Me Nemanja Matic ulur në mesfushë, Fredit iu dha mundësia të bredhte – dhe bredhi ai bëri.

Njeriu i mesfushës ishte kudo gjatë pjesës së parë – madje duke dalë në kutinë e Sociedad si lojtari më i përparuar i United në fushë në një moment – dhe ai mbeti pozitiv sa herë që kishte topin edhe në këmbët e tij, duke kërkuar të luante përmes linjave dhe të fillojnë sulmet.

Për të mos u mohuar sfida e tij zakonore cinike e lojës, 27-vjeçari u ndëshkua në mes të pjesës së parë për atë që ne do ta quajmë një ‘faull profesional’ me qëllim që të dëshironte të ishte i mirë me të, por nuk u bë nuk do të heq shkëlqimin e asaj që ishte një performancë shumë pozitive në pjesën e parë para se ai të tërhiqej në gjysmën e kohës me përplasjen e madhe me Chelsea në fundjavë në mendje.

Ole Gunnar Solskjaer do të jetë impresionuar me atë që pa nga Fred duke shkuar përpara
Ole Gunnar Solskjaer do të jetë impresionuar me atë që pa nga Fred duke shkuar përpara | Jonathan Moscrop / Getty Images

Solskjaer është kritikuar disa herë për qasjen e tij negative në përplasjet e ashpra, me barazimet 0-0 të marra në Premier League kundër Chelsea, Manchester City, Arsenal dhe Liverpool tashmë këtë sezon.

Performanca e Fred në përplasjen me Sociedad ishte një kujtesë se sa efektiv mund të jetë ai kur i jepet shansi për të luajtur në një rol më të përparuar dhe mund të jetë diçka që Solskjaer duket të përdorë në lojëra të mëdha në të ardhmen pa devijuar nga mesfusha e tij e preferuar baza e McTominay dhe brazilianit.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu