Newcastle dhe Fulham u bënë të vendosur për një pikë secili pasi penalltia e Callum Wilson anuloi një autogol të Matt Ritchie.

Wilson fitoi dhe shndërroi një penallti në minutën e 64-të për të rrëmbyer një barazim 1-1 në St James ‘Park, në procesin e barazimit të numrit të tij të Premier League për Bournemouth gjatë gjithë sezonit të kaluar.

Fulham, i cili e kishte dërguar mbrojtësin Joachim Andersen për sfidën që çoi në goditje nga vendi, ishin me të drejtë përpara në pushim me mirësjelljen e golit të vetë Matt Ritchie dhe shijuan një kërcënim të vazhdueshëm më të mirë të orës së parë me Ademola Lookman.

Sidoqoftë, ata u kthyen në Londër duke reflektuar mbi atë që mund të ketë qenë ndërsa Magpies largoi rrugën e tyre për në pikën e 18-të të fushatës në një mënyrë të vendosur bindëse përpara udhëtimit të së martës mbrëma në çerekfinalen e Kupës Carabao në Brentford.

Në një fillim sipërmarrës nga të dy palët, njerëzit e Scott Parker luanin futboll më të rrjedhshëm, por Newcastle dukej më shumë gjasa për të shënuar, duke fituar dy kënde para se Wilson të drejtojë një krosim të Ritchie në minutën e 10-të drejt në portierin Alphonse Areola.

Lookman nuk ishte më i suksesshëm në përpjekjen e tij për të mposhtur Karl Darlow në një mënyrë të ngjashme në skajin tjetër dhe ndërsa gjysma vuante, vizitorët gëzonin pjesën më të madhe të zotërimit, megjithëse vendasit vazhduan të bënin shanse me Joelinton që kalonte nga DeAndre Yedlin kryq i drejtuar.

Federico Fernandez duhej të qëndronte i gjatë në murin mbrojtës për të zmbrapsur goditjen e lirë të Lookman pesë minuta më vonë pasi ndaloi drejtimin e fuqishëm të Andre-Frank Anguissa në mënyrë të paligjshme, dhe Bobby Decordova-Reid, një zëvendësues i vonë i Ivan Cavaleiro, nuk arriti të bënte një lidhje domethënëse me Mario Dorëzimi i ndarjes së mbrojtjes së Lemina në shtyllën e largët 13 minuta para pushimit.

Areola u dobësua mirë për të kërkuar udhëtimin në minutën e 38-të të Miguel Almiron ndërsa Magpies u përgjigj, por ishte Fulham ai që kaloi në avantazh katër minuta më vonë.

Duke mbrojtur shtyllën e afërt nga një kënd i krahut të majtë, Ritchie mund të ndihmonte topin vetëm në rrjetën e tij pasi mbrojtësi Tosin Adarabioyo kishte goditur me kokë zonën e Lookman dhe Decordova-Reid e goditi drejt portës.

Trajneri i Magpies, Steve Bruce bëri një ndryshim në pjesën e parë me mesfushorin Isaac Hayden duke zëvendësuar Fernandez në mbrojtjen qendrore, dhe skuadra e tij kishte një shans të hershëm për të barazuar nga një goditje e lirë e Jonjo Shelvey, edhe pse përpjekja e tij për kaçurrel kurrë nuk e zhytte në telashe Areola .

Përpjekjet e tyre për të rikthyer në lojë ishin të pakta kur skuadra londineze u ul thellë pa top dhe u prish me shpejtësi, por ata u kthyen në ndeshje në minutën e 64: të.

Pasimi me peshë të bukur të Almiron e vendosi Wilson pas njeriun e fundit Andersen dhe sulmuesi shkoi në tokë në kutinë pasi ndjeu një tërheqje të bluzës së tij.

Arbitri Graham Scott dha një penallti pasi u këshillua me monitorin në fushë, përjashtoi mbrojtësin para se Wilson të përfitonte plotësisht nga vendi duke shpuar topin drejt në mes.

Areola dhe Darlow shpëtuan nga Sean Longstaff dhe Lookman respektivisht me sukses dhe portieri i Fulham u desh të garonte nga linja e tij për të mohuar Joelinton pasi Shelvey e kishte zgjedhur atë me një pasim të ashpër, por nuk duhej të kishte kthesë të vonë.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu