Everton kaloi në raundin e pestë të FA Cup për t’u përballur me Tottenham pasi fuqia e tyre vdekjeprurëse e mbingarkoi Sheffield Wednesday.

Ish Blade Dominic Calvert-Lewin u kthye shpejt në rrjetën e shënimeve pasi shënoi në garë.

Ish-trajneri i Sheffield United, i cili bëri një duzinë paraqitje për ekipin e parë para se të transferohej në Goodison Park në 2016, shënoi golin e tij të parë në 50 ditë pasi u kthye nga dëmtimi për të ndihmuar në krijimin e një raundi të pestë në shtëpi me Wycombe ose Tottenham.

Performanca e tyre ishte e rehatshme, por jo bindëse kundër ekipit të kampionatit në fund të dytë deri në dy gola në set brenda katër minutave të dytë nga Richarlison dhe Yerry Mina.

Sidoqoftë, kurrë nuk kishte ndonjë kërcënim real të një shqetësimi Everton, në vitin e tyre të 26-të pa një trofe, ishin afër përfundimit të pritjes së tyre të gjatë për argjendtë.

Kjo u detyrohej shumë talenteve krijuese të James Rodriguez, i cili lundroi nëpër lojë duke luajtur me ritmin e tij, por përsëri mbizotëronte topin dhe dukej se ishte afër arritjes së formës që ndihmoi në largimin e Toffees në majën e Premier League herët në fillim sezoni – edhe nëse të dy asistimet e tij vinin nga kënde.

Nëse kjo vazhdon, Calvert-Lewin – jashtë që nga Dita e Vitit të Ri për shkak të një dëmtimi në muskul, por që në fakt humbi vetëm dy ndeshje për shkak të një shtyrje të Covid kundër Aston Villa – sigurisht që do të përfitojë më shumë.

Sheffield Wednesday mesfushori Adam Reach, i cili së bashku me kapitenin Barry Bannan siguruan krijimtarinë e vizitorëve, shërbyen një paralajmërim të hershëm me një gjuajtje nga Robin Olsen, një nga pesë ndryshimet e bëra nga Carlo Ancelotti.

Ishte nxitja që u duhej nikoqirëve me Richarlison që kishte një goditje me kokë në traversë dhe një gol përjashtoi për pozicion jashtë loje pas një topi me gjilpërë me fije nga Rodriguez, pasimi i mençur i të cilit në fund të një lëvizje të ndërlikuar pasimi pa Calvert-Lewin të mohuar në postën e afërt.

Por, lojtari anglez ishte më i mprehti kur erdhi të reagonte ndaj krosimit të Andre Gomes, duke rrëshqitur në shtyllën e largët për të devijuar në shtëpi golin e tij të 15-të të sezonit pak para gjysmës së orës.

Debutimi i Andre Green të Mërkurën, pasi u la i lirë nga Villa këtë muaj, zgjati 45 minuta para se ai të zëvendësohej nga Josh Windass, por ndryshimi bëri pak ndryshim.

Calvert-Lewin u mohua përsëri kur portieri Joe Wildsmith ktheu goditjen e tij prapa, por loja përfundoi rreth orës së orës.

Të dy golat erdhën nga kënde pothuajse identike nga Rodriguez, i pari u fut nga Richarlison me shtëpinë e dytë të mundësuar nga Mina.

Me punën e bërë – dhe Leicester për të ardhur të Mërkurën – Ancelotti tërhoqi të dy sulmuesit e tij të vjetër dhe vonë në debutimet e dorëzuara për të diplomuarit e akademisë Tyler Onyango, 17 vjeç dhe Thierry Small, i cili në 16 vjet dhe 176 ditë mori rekordin për të qenë më i riu i Everton larg nga Jose Baxter, i cili ishte 15 ditë më i madh kur bëri harkun e tij në 2008.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu