Aktualizado

12/03/2021 –
23:28

Btë tjera Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi duke rënë nga Liga e Kampioneve në 16 të fundit ka hapur derën për një numër kandidatësh në garën për Topin e Artë.

Ndryshimi i epokës filloi në vitin 2020 kur çmimi nuk u caktua, vetëm me të Robert Lewandowski më në fund dukej se do të fitonte çmimin. Por tani Juventus dhe BarcelonaRëniet kanë parë dy lojtarët më dominues të futbollit këtë shekull nga Evropa herët.

Viti sapo ka filluar, por ka shumë mundësi që asnjëri Messi dhe as Cristiano Ronaldo mund të fitojë një trofe këtë sezon. Barcelona akoma në garën për titull dhe në finalen e Copa del Rey, ndërsa Juventus po zvarriten Inter dhe AC Milan në Serie A, por janë vetë në finalen e Coppa Italia.

Topi i Artë i këtij viti mund të jetë një vijë përfundimtare në historinë e futbollit megjithëse, dhe Argjentinasi dhe Portugezi mund të kenë fituar tashmë Topin e Artë të tyre të fundit.

Rebelimi i Mbappe

Libraritë kanë Kylian Mbappe mbi pjesën tjetër në garën për t’u kurorëzuar lojtari më i mirë në botë. Ai është një nga lojtarët më të lakmuar tashmë në botë, dhe hat-triku i tij në Camp Nou e ngriti atë edhe më shumë.

Lewandowski vjen në vendin e dytë, por ai është disi prapa francezit. Sulmuesi i Bayern Munich fshiu të gjithë para tij sezonin e kaluar, dhe ai ka të ngjarë të fitojë më shumë sende argjendi këtë sezon.

Handikapi i Haaland-it

Erling Haaland është një tjetër përbindësh i brezit të ri dhe vlera e tij rritet sa herë që shkel në fushë në Champions League.

Neymar ka pritur me durim për vite me radhë për t’u kurorëzuar si më i miri në botë, por dëmtimet tashmë po i pengojnë në 2021.

Madje Luis Suarez mund të jetë pretendent nëse ai qëllon Atletico Madrid në titullin LaLiga Santander, megjithëse ai ka të ngjarë të ketë nevojë për t’i ndihmuar ata që ta kthejnë ndeshjen e tyre në Champions League kundër Chelsea.

Të tjerë, më pak të mundshëm, fitues të mundshëm përfshijnë Kevin de Bruyne, Bruno Fernandes, Harry Kane.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu