Të gjithë në bordin e trenit hype, përveç nëse sigurisht që jeni tashmë në bord.

Si tifozë të futbollit, ne nuk jemi të huaj për një bandwagon, dhe Twitter ka bërë një analizë të menjëhershme të ndeshjes pas një mundësi për të shpërthyer një lojtar që ka pasur një erë të keqe, ose të sigurojë që të gjithë e dinë që ekipi juaj është plot me goditës botërorë. Ndoshta ky është një bandë e justifikuar.

Pas një barazimi 0-0 ndaj Liverpool të mërkurën në mbrëmje, Newcastle tifozët po kënaqeshin në një performancë që në të vërtetë ishte mjaft e merituar për një pikë – një mall i rrallë këtë sezon.

Kjo nuk ishte në një pjesë të vogël për kontributet e burrit midis shkopinjve – Karl Darlow.

Pjesa tjetër e ekipit pa dyshim që luajti pjesën e vet, por po të mos kishte qenë pozicionimi dhe reflekset e tij mjeshtërore, Liverpool me siguri do të ishte larguar nga St. James ‘Park me të tre pikët.

Darlow bëri vetëm katër mbrojtje sipas statistikave, por të gjitha ishin raste të dobëta (veçanërisht) Mo Salah‘s) se do të kishe mbështetur sulmuesit e Liverpoolit për ta larguar. Ata ndoshta do të kishin bërë kundër një portieri tjetër.

Me thirrjet për një vend në përbërjen e Anglisë, disa tifozë të Toon ka të ngjarë të etiketohen si mashtrues edhe për argëtimin e idesë. Ju mund t’i imagjinoni bisedat në pijetore, nëse na lejohet të kthehemi ndonjëherë: “Darlow ?! Për Anglinë? Ju duhet të bëni shaka ?!”

Në të vërtetë, unë nuk jam.

Ky nuk ka qenë ndonjë hap i shpejtë nga anglezi, ai ka qenë një interpretues i qëndrueshëm për ekipin e Steve Bruce.

Çdo tifoz që shikon rregullisht Newcastle do t’ju tregojë se ai shpesh i ka mbajtur Magpies në lojëra ku, duke pasur parasysh mënyrën se si po performonte pjesa tjetër e ekipit, kundërshtari duhet të jetë në shtëpi dhe i thatë.

Duke bërë debutimin e tij në Premier League në dhjetor 2015 pas blerjes së tij nga Nottingham Forest, vetëm kur zbriti Newcastle në Championship ai u bë titullar. Darlow gëzoi 34 paraqitje në kërkimin e tij për fanellën me Nr.1, veçanërisht dy mbrojtje penalltish në një ndeshje kundër klubit të tij të vjetër.

Ardhja e Martin Dubravka do të thoshte që edhe një herë Darlow e gjeti vetveten e dytë. Ndoshta është ndoshta një surprizë kur mëson se Darlow mbushi 30 vjeç këtë vit. Figura e ‘Peter Pan’ është shfaqur nga Neverland për të marrë më në fund shansin e tij në divizionin e lartë pas dëmtimit të thembrës së Dubravka në gusht.

Ai e ka kapur atë me dy duar, duke bërë tashmë 63 mbrojtje, e dyta më e lartë në kampionat, me një sukses të kursimit prej 70.9%.

Padyshim që shifra e tij e përqindjes së kursimit e rendit atë vetëm të tetë në mes të kolegëve të tij, por kjo nuk është një reflektim krejt i drejtë i kontributeve të tij. Numri i ruajtjes së Darlow është vetëm tre më pak se West Bromfigura (ato janë në krye të listës), dhe e njëjtë me Leeds.

Hugo Lloris
Hugo Lloris ka përqindjen më të mirë të ruajtjes në kampionat | Pishinë / Getty Images

Performanca e tij kundër Liverpool përshëndeti vlerësimet nga menaxheri i tij të Mërkurën. “Portieri ynë prodhoi disa e madhe kursen, “tha Bruce.” Unë jam vërtet i kënaqur për të. Ai po bën gjithçka që mundet që ta bëjë fanellën e tij (Nr. 1) “.

Ai sigurisht që është, dhe ka qenë duke bërë gjatë gjithë sezonit. 11 pritjet e tij në pranverë të Tottenham Hotspur, ku Newcastle shpëtoi disi me një pikë falë shkëlqimit të tij.

Dubravka është kthyer nga lëndimi, por kthimi i Sllovakut në XI startues duket i pamundur duke pasur parasysh formën e Darlow.

Shtron pyetjen pse jo për Anglinë? Gareth Southgate duhet të ndalojë së këmbënguluri me gabimet e prirura Jordan Pickford dhe t’i japë një shans për tre luanët burrit që refuzoi një qasje nga Ryan Giggs për të luajtur për Uellsin.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu