Gary Neville ka pyetur nëse Jurgen Klopp ka filluar të mendojë për një ndryshim në metodat e tij të trajnerit, mes rënies së fundit të Liverpool.

Njerëzit e Klopp kishin lehtësuar shqetësimet e tyre të fundit me një fitore 2-0 të Ligës së Kampionëve ndaj RB Leipzig të martën e kaluar.

Megjithatë, errësira u kthye me një humbje 2-0 ndaj rivalëve të derbit Everton në Anfield të Shtunën. Reds pësuan humbjen e tyre të katërt radhazi në Premier League, si dhe humbjen e katërt me radhë në shtëpi.

Por ndërsa shumë e kanë mbështetur Klopp për ta kthyer situatën, Neville pranoi se shqetësimet kanë filluar të shtohen më tej dhe mund të depërtojnë në menaxheritë menduarit e vet.

“Po fillon të bëhet paksa shqetësues në kuptimin që e dimë se ata kanë marrë lëndime, e dimë që ata nuk kanë marrë tifozë në stadium, ne dimë për COVID dhe atje shumë lojëra, por është e njëjta gjë për të gjithë”, Neville i tha te tijat Sky Sports podcast

“Por është mungesa e ndryshimit. Një ide ndryshe. Ata thjesht duken të rrahur, pothuajse si zombie në fushë. Duke ecur përreth duke menduar të njëjtën gjë.

“Ndoshta ka nevojë për diçka ndryshe nga Klopp? Ai ka qenë thjesht i pa sfidueshëm dhe është ende në Liverpool, por edhe ai mund të jetë duke menduar tani: ‘a duhet të bëj diçka ndryshe?’

“Nuk është për mua të këshilloj Liverpoolin ose Klopp se çfarë të bëj, por të luaj një kuti për të mbrojtur qendërmbrojtësit tuaj ose ndoshta duke shkuar te tre në mbrojtje. Ne kemi parë ekipe të tjera që shkojnë në atë sistem.

“Por mua më duket se ata kanë nevojë për një ide të re vetëm për t’i dhënë atyre një shkëndijë ose mund të jetë një sezon vërtet dëshpërues për ta ku ata nuk kualifikohen në Ligën e Kampionëve, edhe pse unë ende mendoj se do të bëjnë.”

Liverpool ende duhet të luajnë nëntë nga 10 të tanishmet e Premier League, përfshirë Wolves dhe Crystal Palace.

Diku tjetër, ata kanë Aston Villa, Arsenal dhe Manchester United për të luftuar në pjesën e parë.

Ndërsa Neville pranoi se Reds duken “të dëshpëruar”, ai këmbënguli që lojtarët mund të ishin në një pjesë të ngjashme të ciklit të tyre me Manchester City sezonin e kaluar.

Neville mbështet besimin e Liverpool për tu rikthyer

Liverpool TEAMtalk

“Ashtë pak më shumë një shqetësim sesa ishte dy ose tre javë më parë nëse jeni një tifoz i Liverpool,” tha eksperti.

“Ka një shans për tu rivendosur në verë pasi ai vit i katërt është gjithmonë një sfidë. Man City kishte nevojë për atë vit vitin e kaluar kur Liverpool fitoi kampionatin në mënyrë të qetë dhe ndoshta kjo është ajo që është për Liverpool.

“Me tifozët që kthehen, Virgil Van Dijk dhe Joe Gomez që kthehen do të thotë se ata do të jenë më të sigurt gjatë verës, por për momentin është e dëshpëruar për ta.

“Unë nuk kam parë ndonjë ndryshim ose ndryshim në atë që bën Liverpool. Everton zgjodhi momentin e duhur dhe nëse ata nuk do të tregonin besim në atë lojë, ata kurrë nuk do të ishin.

“Ishte një moment i shkëlqyeshëm për Everton. Ata duken sikur kanë më shumë besim nën Carlo Ancelotti në ndeshjet e mëdha. Kjo duhet t’u japë lojtarëve besim se ata mund të kenë sezonin e tyre më të mirë për një kohë të gjatë. “

Neville gjithashtu e nxiti Klopp të “mbrojë” mbrojtjen e tij të improvizuar, me një vijë më të thellë mbrojtëse një zgjidhje të mundshme.

Ai këmbënguli që nëse menaxheri nuk provonte diçka të re, braktisja e Liverpool mund të bëhej “me të vërtetë e keqe”.

LEXO MË SHUMË: Njeriu kryesor i Liverpoolit nuk pranon të luajë rolin e ‘viktimës’

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu