Gary Neville beson se Thomas Tuchel do të shkojë në të njëjtën mënyrë si Frank Lampard pasi shefi i Chelsea u axhua në mënyrë jozyrtare të hënën.

Trajneri kryesor Frank Lampard u shkarkua pas pesë humbjeve nga tetë ndeshjet e Premier League. Një vendim TEAMtalk e kupton që u mor pas disfatës ndaj Leicester më parë këtë muaj.

Pronari Roman Abramovich e përshkroi vendimin si “shumë të vështirë” dhe pranoi se ishte një veprim që nuk u mor lehtë nga klubi.

Lampard i drejtoi Blutë në raundin e pestë të FA Cup të Dielën me një fitore 3-1 ndaj Luton, por ka paguar çmimin për një vrapim të dobët në kampionat pasi 220 milion £ ishin shpenzuar për shtesa të reja në afatin kalimtar të verës.

Abramovich tha: “Ky ishte një vendim shumë i vështirë për klubin, jo më pak sepse kam një marrëdhënie personale të shkëlqyeshme me Frank dhe kam respektin më të madh për të.

“Ai është një njeri me integritet të madh dhe ka etikën më të lartë të punës. Sidoqoftë, në rrethanat aktuale ne besojmë se është më mirë të ndërrojmë menaxherë “.

Ish-shoku i ekipit të Lampard në Angli, Gary Neville ka dhënë verdiktin e tij për shkarkimin e Lampard pas 18 muajsh në krye.

I tha Neville Lajmet Sky Sport: “Frank ka pasur një kohë të shkurtër me një grup të ri lojtarësh. Atij iu dha një periudhë nën një embargo transferimi, ajo e mbrojti atë, ai bëri një punë të shkëlqyeshme në atë periudhë, por në minutën kur ata shpenzuan paratë që bënë, gjithmonë do të sillte më shumë pritje dhe ne e dimë se çfarë ndodh në Chelsea kur pritjet vijnë .

“Kur keni një nga buxhetet më të mëdha në kampionat dhe shpenzimet më të mëdha, pritjet vijnë me të dhe te Chelsea qasja e tyre ndaj menaxherëve ka qenë e qëndrueshme dhe Frank e dinte atë kur mori punën.

“Frank nuk do që njerëzit të ndiejnë keqardhje për të, ai do të ketë një kuptim që ai hyri në një klub që ka qenë gjithmonë i tillë me menaxherët. Rezultatet dhe forma e paqëndrueshme i ka kushtuar atij. Si një legjendë e klubit, mbase të gjithë menduam se ai do të merrte pak më shumë kohë. ”

I pyetur nëse Lampard e mori punën shumë herët, ai shtoi: “Unë nuk besoj se ishte shumë herët, ai nuk kishte zgjidhje, është në rregull të gjithë duke thënë zgjidh, ndoshta ai nuk kishte të drejtë, nuk kishte asnjë mënyrë ta ktheje atë poshtë nëse je Frank Lampard. Ai është një menaxher më i mirë sot sesa ishte 17 muaj më parë, shpresoj se ai është në gjendje të shkojë dhe të ndërtojë një karrierë të shkëlqyer menaxheriale ”.

Ish-shefi i PSG-së Thomas Tuchel pritet gjerësisht të jetë njeriu që do të zëvendësojë Lampard. Trajneri gjerman pritet të arrijë në Londër në 48 orët e ardhshme, duke iu nënshtruar një testi negativ Covid-19, thotë David Ornstein.

Chelsea kuptohet se shpreson që Tuchel të marrë më të mirën nga nënshkrimet e shtrenjta të verës Kai Havertz dhe Timo Werner.

Neville shtoi: “Unë ulem këtu pa ndjenjën e pikëllimit për Frank, ose se ai ka bërë ndonjë gjë tjetër përveç një pune të mirë. Chelseashtë Chelsea… Frank ka qenë i ekspozuar ndaj Chelsea duke liruar menaxherët çdo 12 deri në 18 muaj nëse gjërat nuk shkojnë siç duan ata.

“Unë nuk kam ndonjë shqetësim të madh për karrierën e Frank. Tuchel do të ekspozohet ndaj të njëjtave rregulla saktësisht si Frank dhe ne do të themi të njëjtën gjë për të në 18 muaj, dy vjet. “

Thiago Silva falënderon Lampardin

Mbrojtësi i Chelsea Thiago Silva shkroi në Twitter: “Unë do të doja të të falënderoja për gjithçka që ti dhe komisioni yt ke bërë për mua që nga dita kur arrita.

“Siç ju thashë, dukej sikur kishim punuar së bashku për 10 vjet !! Faleminderit shumë për gjithçka legjendë. ”

Ish anësori i Chelseat, Shaun Wright-Phillips shkroi në Twitter: “Gutted për të parë Lamps të shkojnë! Gjithmonë do të duhej kohë që lojtarët e rinj të flinin dhe të rregulloheshin. Ndjej se duhej durim, veçanërisht pasi kam punuar pa buxhet vitin e kaluar dhe kam bërë një punë kaq të shkëlqyer.

“Në fund të fundit futbolli është një biznes i rezultateve dhe kërkohet edhe sukses afatshkurtër. Por fotografia më e madhe për mua është, Frank kaloi garën e tij të parë të keqe dhe Chelsea është vetëm 5 pikë prapa vendit të 4-të. Sezoni është gjithçka për të luajtur!

“E di se do të tërhiqem nga kjo dhe do ta përdor këtë përvojë vetëm si pozitive. Unë absolutisht e doja kohën time në Chelsea dhe tifozët ishin gjithmonë kaq të mirë ndaj meje, kështu që shpresoj shumë që klubi të marrë takimin e duhur. ”

LEXO MË SHUMË: Chelsea i dëbuar nga Tomori thotë se ai ‘nuk mund të refuzojë’ lëvizjen e Milanit

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu