Mos u shqetësoni nëse ekipi juaj i preferuar mbetet prapa në fillim të sezonit …

Klubi që ju mbështesni a pati një fillim zhgënjyes në edicionin 2020-21 të Superliga indiane (ISL)? Nëse e bënë këtë, nuk ka asgjë për t’u shqetësuar.

Le të rimarrim pak. Pas shumë konfuzionit rreth mënyrës se si do të organizohet sezoni i ri ISL mes një pandemie Coronavirus, konkursi përfundimisht filloi më 20 nëntor, 2020, në Goa.

Ndërsa të gjithë palët e interesuara ishin të lumtur për të mirëpritur futbollin e nivelit të lartë, kishte shqetësime në lidhje me mënyrën se si do të zhvillohej turneu për shkak të konfigurimit që klubet u gjetën. Të gjitha skuadrat ishin mbyllur në një bio-flluskë në Goa dhe vetëm duhet të punoni në një orar të shkurtër para-sezonal para se të fillojë sezoni.

Dhe kur sezoni filloi më në fund, kishte shumë shqetësime për dëmtime për ekipet dhe fillimet e ngadalta që shkuan me të. Sidoqoftë, ky nuk ishte një rast vetëm për një ose dy skuadra.

Çështjet që secili klub kishte në fillim të sezonit nuk ishin shumë të ndryshëm nga njëri-tjetri. Pas 13 ndeshjeve, ndërsa ekipet kalojnë fillimet e tyre të ngadalta, nuk ka asgjë që po ndan të paktën tetë nga 11 pjesëmarrësit.

Rahul KP, Kerala Blasters vs Bengaluru

Bengali Lindor, të cilët kishin shkurtuar sezonin para-sezonal midis të gjitha skuadrave për shkak të vonesave në dokumentet në lidhje me hyrjen e tyre në ISL, nuk kishin arritur të marrin fitore në shtatë ndeshjet e tyre të para. Fitorja e tyre e parë e sezonit erdhi kundër Odisha në ndeshjen e tyre të tetë, por pesë ndeshje më vonë, ata janë vetëm gjashtë pikë prapa ekipit të vendit të katërt.

Sezoni i shtatë në vazhdim po rezulton të jetë sezoni më konkurrues i ISL në vitet e fundit, me vetëm gjashtë pikë (çështje e dy fitoreve!) Që ndan Hyderabad në vendin e katërt nga Bengal Lindor në vendin e dhjetë. FC Goa, të cilët janë të tretët në tryezë, janë tetë pikë mbi Kuq dhe Ari.

Konsideroni një ekip si Kerala Blasters të cilët kanë qenë zhgënjyes këtë sezon dhe qëndrojnë në vendin e nëntë në tabelë me vetëm tre fitore në emër të tyre. Ata kanë 14 pikë dhe janë vetëm katër pikë prapa të katërtit. Në fakt, vetëm Odisha ka qenë plotësisht zhgënjyese dhe ka mbetur prapa, me vetëm një fitore dhe tetë pikë në 13 ndeshje në fund të tabelës.

Për shumë ekipe, një shans për të hyrë në playoff ishte gati përjashtuar pas fillimeve të tyre të dobëta. Por duke kaluar sa të barabarta kanë dalë ekipet këtë sezon, me përjashtim të ATK Mohun Bagan dhe Qyteti Mumbai të cilët kanë performuar vazhdimisht, të gjitha këto skuadra janë shumë të përfshira në një garë të ngushtë për të zënë dy vendet në dukje të disponueshme në katër të parët.

Sigurisht që është e vështirë por jo e pamundur.

Klikoni këtu për të parë renditjen më të fundit të ISLSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu