Akademia e Monakos e ka bërë përsëri.

Kylian Mbappe, Yannick Carrasco dhe Abdou Diallo janë tre nga shumë yje që vijnë nga skuadra e të rinjve të Monakos, dhe në radhë mund të jetë mesfushori Romain Faivre, i cili u bashkua me Brest në verë dhe tani tërhoqi interes nga Manchester United dhe Paris Saint-Germain.

Këtu janë gjithçka që duhet të dini për francezin, pasi ai bën xhiron në kolonat e lajmeve të transferimit të Man Utd.

Thierry Henry
Ishte Henry që dha debutimin e tij Faivre | Nxit imazhe / Getty Images

Faivre u thirr në skuadrën e të moshuarve të Monakos nën drejtimin e Leonardo Jardim kur ai ishte 19 vjeç, por vetëm derisa Thierry Henry u bashkua me klubin francezit iu dha shansi për të shtuar gjërat e tij.

Henry përmes tij u fut në fund të thellë dhe i dha katër paraqitjet e tij për të moshuarit, tre prej të cilave përfunduan me fitore, por largimi i Henry në 2019 pa që Faivre u kthye në rezervë.

– i tha Faivre Brest-it faqe zyrtare në internet se ishte ‘nën urdhrat e Henrit’ që ai u soll në ekipin e parë, dhe ai mund të ketë mbajtur vendin e tij në ekip nëse Henry nuk ishte përjashtuar.

Romain Faivre
Faivre tashmë e ka rritur vlerën e tij | John Berry / Getty Images

Monaco e la Faivre të shkojë për pak më pak se 400,000 £ në vitin 2020, dhe tashmë është menduar që Brest po përgatitet për një fitim të jashtëzakonshëm.

Sipas Le Telegramme, Brest e sheh atë më afër një lojtari prej 14 milion £ këto ditë, dhe kjo vetëm pas gjashtë muajsh në klub.

Shumë klube kanë arritur në Brest për të pyetur në lidhje me shërbimet e tij, kështu që nuk do të ishte një befasi për të parë çmimin e tij të rritet edhe më lart si rezultat.

Si një nga dribluesit më të mirë të Ligue 1, Faivre ka fituar shumë përgëzime për dëshirën e tij për të mposhtur një mbrojtës, por forca e tij më e madhe është quajtur gjithashtu si një dobësi e mundshme.

Portieri Gautier Larsonneur kohët e fundit rrëfeu: “Në disa kohë, ai mund të bëhet i jashtëzakonshëm, sepse cilësitë e tij janë të jashtëzakonshme, por ai ka nevojë për të pastruar lojën e tij.

“Të luash në nivelin e lartë ka të bëjë me shënimin e golave ​​dhe marrjen e asisteve. Kundër Nicës, në fund të ndeshjes, ai mund të sjellë të tjerët në dy ose tre situata. Por ne nuk e mbajmë kundër tij për shkak të sa sjell ai neve “.

Kur shikoni lojën e Faivre, gjëja e parë që do të vini re është këmba e majtë e jashtëzakonshme e francezit.

Describedshtë përshkruar si një ‘shkop’ nga shumica e raporteve të lojërave të tij, dhe Smail Bouabdellah i Telefoot shkoi aq larg sa të sugjeroj se Faivre kishte më shumë kontroll mbi topin me këmbët e tij sesa shumica me duart e tyre.

Gjatë gjashtë muajve të tij të parë me Brest, ai u mburr me një kampionat të lartë për numrin e driblimeve të suksesshme, ndërsa përqindja e suksesit të tij është e dyta midis atyre me numra të ngjashëm, pas vetëm Neymar të Paris Saint-Germain.

Faivre u edukua si një mesfushor qendror dhe kaloi shumicën dërrmuese të kohës së tij me Monaco duke luajtur thellë në mesfushë, në rolin kuti në kuti që ai gjithmonë e ndiente se ishte më i miri për të.

Sidoqoftë, që nga transferimi në Brest, ai është përdorur pothuajse kudo përveç atje.

Shefi i Brest Olivier Dall’Oglio pëlqen të maksimizojë ndikimin e Faivre në sulm dhe ka bërë një pikë për ta luajtur atë në role më të avancuara. Ai e kalon pjesën më të madhe të kohës jashtë në krahun e majtë dhe madje ka qenë ndonjëherë një sulmues qendror.

Duke u rritur, gjithmonë pritej që Faivre të anonte nga trashëgimia e nënës së tij dhe të përfaqësonte Algjerinë. La Gazette du Fennec raportoi përsëri në 2018 që anëtarët e ngushtë të familjes të gjithë prisnin që ai të përfaqësonte Algjerinë nëse rasti do të paraqitej.

Ndërsa kjo është ende e mundur, ai sugjeroi që besnikëritë e tij të gjendeshin diku tjetër kur ai pranoi një thirrje për anën e Francës Nën-21 në Tetor 2020.

Ai ende ka kohë për të kaluar në Algjeri, por Faivre mund të duhet të vendosë shpejt pasi të duket se Franca është e gatshme ta bëjë atë një të tyren.

Shumica e lojtarëve nuk duhet të presin deri në 22 vjetorin e tyre të lindjes për vitin e tyre të parë të futbollit të vazhdueshëm për të moshuarit, por Faivre e provoi durimin e tij nga një ekip i Monakos i cili hezitonte të angazhohej ndaj tij.

Monaco u përpoq ta huazonte atë te skuadra belge Cercle Brugge, por Faivre refuzoi pasi ndjeu se duhej të fillonte të bënte përparim menjëherë dhe Brest u hodh poshtë për të përfituar nga situata.

“Mbi të gjitha, Romain është një djalë që dëshiron të kompensojë kohën e humbur në Monaco,” i tha Dall’Oglio Lidhja 1. “Ai dëshiron të ecë përpara, është ambicioz, është serioz, punon, ka qëllime”.

Pasi doli nga askund këtë sezon, Faivre nuk ka saktësisht vlerësimin më tërheqës në FIFA 21.

Faivre është vetëm 64 në përgjithësi, me 65 driblime dhe 65 që kalojnë statistikat e tij më të mira, dhe ai vjen vetëm me 73 potencial.

Ai është ai që duhet të mbikëqyrë kur mbërrijnë azhurnimet e dimrit. Karta e artë në hyrje?

Për më shumë ngaTom Gott, ndiqeni atëCicëroj!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu